Бъдещето на крипто регулациите в Австралия остава несигурно, след като Сенатът отхвърли нов законопроект, предназначен да създаде рамка за надзор на дигиталните активи.
Комисията по икономическо законодателство на Сената отказа да одобри “Законопроект за дигиталните активи (регулиране на пазара) 2023“, който беше внесен от сенатор Андрю Браг. Комитетът се позова на липсата на подробни разпоредби и на потенциални конфликти със съществуващия подход на правителството.
Сенатор Браг разкритикува отхвърлянето, като обвини лейбъристкото правителство, че възпрепятства напредъка в регулирането на криптовалутите. Законопроектът имаше за цел да установи изисквания за лицензиране и правила за попечителство за доставчиците на услуги в областта на криптовалутите, работещи в Австралия.
В доклада на комисията обаче се твърди, че законопроектът на Браг не е съобразен с международните стандарти и има потенциал да улесни регулаторните несъответствия. По-рано през годината министър-председателят Антъни Албанез беше инициирал отделен процес на консултации по отношение на регулациите на криптовалутите.
Отказът подчертава предпазливия подход на Австралия към официализирането на законодателството за криптовалутите, въпреки нарастващото приемане на дигиталните активи. Подобно на правителствата по света, Австралия е изправена пред предизвикателството да намери баланс между насърчаването на иновациите и осигуряването на надзор в бързо развиващия се сектор на класа активи.
Макар че отказът не представлява категорична забрана, той е сигнал, че Австралия действа предпазливо по отношение на регулирането на криптовалутите. Правителството твърди, че продължава да си сътрудничи със заинтересованите страни от индустрията, за да разработи персонализирана регулаторна рамка. Липсата на конкретен график обаче означава, че в момента страната не разполага с ясни регулаторни насоки, тъй като индустрията на криптовалутите продължава да напредва.
Австралия получи похвала за своята отвореност към проучването на потенциала на Биткойн и други криптовалути, но разработването на конкретни регулаторни мерки остава в процес на разработка. В резултат на това криптовалутната индустрия ще очаква с нетърпение бъдещите регулаторни действия на правителството, тъй като несигурността продължава да съществува.
Крипто борсата Bybit реши да напусне пазара в Обединеното кралство в очакване на предстоящите разпоредби за крипто маркетинг, които ще бъдат приложени от Органа за финансово поведение (FCA) следващия месец.
От 1 януари 2024 г. Тайланд ще преразгледа законодателството си за данъка върху доходите, отнасящо се до приходите, придобити в чужбина.
Някога Китай беше световният център за търговия и добив на биткойни. Въпреки това китайското правителство години наред се бореше с методите за регулиране на нарастващата популярност на криптовалутите и за предотвратяване на подкопаването на стойността на фиатната им валута.
Японското правителство одобри стартъпи, които могат да използват криптовалутни токени като алтернативно средство за публично финансиране, различно от традиционния фондов пазар.