В последно време доларът е обект на много "атаки". Според мнозина през 2023 г. щатският долар ще се сблъска не само с нарастващото движение срещу него, оглавено от групата БРИКС, а и с нарастващият интерес към златото.
Една от последните новини за дедоларизацията е, че според информация от Reuters, правителството на Аржентина ще започне да плаща за китайския внос в китайски юани, а не в долари.
Министърът на икономиката на Аржентина, Серхио Маса, заяви по време на събитие след среща с китайския посланик Джоу Сяоли, на което присъстваха и компании от различни сектори, че решението има за цел да облекчи отлива на долари.
Той заяви:
Аржентина има валутен обмен с Китай, който работи не само като инструмент за укрепване на нейните (международни) резерви, но и като финансов и търговски инструмент.
Твърди се, че Аржентина се бори с критичните нива на доларовия си резерв. Това се случва след рязък спад в износа на селскостопански продукти, причинен от голяма суша.
По време на срещата Маса сподели:
Поради най-тежката суша в историята Аржентина трябва да запази стабилни (валутните) си резерви.
През април страната възнамерява да плати китайски внос на стойност около $1 милиард, в юани вместо в долари. Освен това около $790 милиона от месечния внос ще се плащат под формата на китайски юани.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: МВФ прогнозира мрачно бъдеще за Обединеното кралство
Наскоро Илон Мъск коментира спада в търсенето на долари в доста страни след като САЩ изпозлва валутата под формата на финансови санкции срещу страни като Русия и Китай, по-специално чрез замразяване на доларовите им резерви или действията, свързани с изключването им от SWIFT системата.
Също така неотдавна Робърт Кийосаки сподели, че ако държавите от БРИКС успеят с начинанията си в посока на дедоларизацията, САЩ със сигурност ще се сблъскат с множество кризи. Авторът на бестселъра „Богат татко, беден татко“ предположи, че страната може да се сблъска с хиперинфлация, война и глад, ако доларът изгуби доминацията си в глобалната икономика.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.
Ах,а дано стане това последното,но на тяхна територия – гражданска хух