В последно време доларът е обект на много "атаки". Според мнозина през 2023 г. щатският долар ще се сблъска не само с нарастващото движение срещу него, оглавено от групата БРИКС, а и с нарастващият интерес към златото.
Една от последните новини за дедоларизацията е, че според информация от Reuters, правителството на Аржентина ще започне да плаща за китайския внос в китайски юани, а не в долари.
Министърът на икономиката на Аржентина, Серхио Маса, заяви по време на събитие след среща с китайския посланик Джоу Сяоли, на което присъстваха и компании от различни сектори, че решението има за цел да облекчи отлива на долари.
Той заяви:
Аржентина има валутен обмен с Китай, който работи не само като инструмент за укрепване на нейните (международни) резерви, но и като финансов и търговски инструмент.
Твърди се, че Аржентина се бори с критичните нива на доларовия си резерв. Това се случва след рязък спад в износа на селскостопански продукти, причинен от голяма суша.
По време на срещата Маса сподели:
Поради най-тежката суша в историята Аржентина трябва да запази стабилни (валутните) си резерви.
През април страната възнамерява да плати китайски внос на стойност около $1 милиард, в юани вместо в долари. Освен това около $790 милиона от месечния внос ще се плащат под формата на китайски юани.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: МВФ прогнозира мрачно бъдеще за Обединеното кралство
Наскоро Илон Мъск коментира спада в търсенето на долари в доста страни след като САЩ изпозлва валутата под формата на финансови санкции срещу страни като Русия и Китай, по-специално чрез замразяване на доларовите им резерви или действията, свързани с изключването им от SWIFT системата.
Също така неотдавна Робърт Кийосаки сподели, че ако държавите от БРИКС успеят с начинанията си в посока на дедоларизацията, САЩ със сигурност ще се сблъскат с множество кризи. Авторът на бестселъра „Богат татко, беден татко“ предположи, че страната може да се сблъска с хиперинфлация, война и глад, ако доларът изгуби доминацията си в глобалната икономика.
По време на 16-ата среща на върха на БРИКС, която се проведе през октомври в руската област Казан, блокът представи прототип на потенциална нова валута.
Пазарът на криптовалути претърпява значителни загуби, а ключови активи като Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и XRP регистрират забележими спадове в цените.
Tether, компанията, която стои зад масово използваната стабилна монета USDT, обясни впечатляващия си растеж по-скоро с дребните притежатели, отколкото с големите инвеститори.
XRP привлече значително внимание поради променливите си ценови движения и потенциала си да промени глобалната финансова система.
Ах,а дано стане това последното,но на тяхна територия – гражданска хух