Новоизбраният президент на Аржентина Хавиер Милей, известен с анархокапиталистическите си убеждения, възнамерява да замени борещото се за оцеляване песо с щатския долар като официална валута.
Основната му цел е да се пребори с тежката инфлация, която отдавна тормози аржентинската икономика, като премахне отслабената национална валута и отмени правомощията на централната банка да печата пари. Необузданото печатане на пари за финансиране на публични разходи допринесе за инфлация от 143%, която е сред най-високите в световен мащаб.
Милей изрази позицията си, като след победата си в неделя заяви:
Закриването на централната банка е морален императив.
Постигането на подкрепа от страна на Конгреса и изпълнението на предложения план за доларизация обаче може да представлява сериозно предизвикателство. За разлика от по-малките доларизирани държави като Ел Салвадор, Аржентина е изправена пред финансови ограничения, тъй като не разполага с необходимите ресурси за изпълнението на такъв амбициозен план. Освен това през последните години страната беше откъсната от световните дългови пазари.
Според Алехандро Вернер, икономист и бивш ръководител на отдела за Западното полукълбо на Международния валутен фонд, „на първо място, достъпът до капиталовите пазари е от решаващо значение за превръщането на цялата парична база в долари, какъвто Аржентина в момента няма„.
След победата си Милей обеща да рационализира обширното правителство на Аржентина, да намали разходите, да глобализира икономиката и да приватизира държавни предприятия като петролната компания YPF. Поддръжниците му ентусиазирано го аплодираха, скандирайки:
„Те трябва да си ходят!“, визирайки дълго доминиращото перонистко движение, което управлява Аржентина през по-голямата част от последните две десетилетия.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.