Английската централна банка (BoE) алармира за ескалиращите търговски ограничения, като предупреди, че те представляват значителен риск за глобалната икономическа стабилност и инфлацията.
Тези бариери водят до повишаване на разходите за заеми за домакинствата и предприятията, като увеличават натиска върху и без това нестабилните финансови пазари.
От BoE подчертаха тревожния спад в международното финансово сътрудничество, който според тях може да отслаби способността на глобалната система да се справя с бъдещи кризи. Управителят Андрю Бейли наблегна на нарастващата заплаха от икономическа фрагментация, особено за Обединеното кралство – страна, силно зависима от търговията.
Въпреки че банките и домакинствата засега остават стабилни, докладът посочва уязвими места като нарастващия публичен дълг и непредсказуемите пазари.
Появи се и напрежение между правителството и BoE по отношение на регулирането. Министърът на финансите Рейчъл Рийвс обвини централната банка, че задушава растежа, но Бейли отхвърли това, настоявайки, че финансовата стабилност е от съществено значение. Все пак BoE планира да намали честотата на стрес тестовете за банките от 2025 г. нататък.
Докладът също така предупреждава за пазарна волатилност, подхранвана от търговската несигурност и опасенията за инфлацията. Хедж фондовете и небанковите финансови субекти бяха определени като потенциални слаби места, като рискът от внезапни разпродажби на активи ще засили нестабилността. Въпреки тези предизвикателства банките в Обединеното кралство са добре капитализирани и подготвени да се справят с шокове, подкрепени от стратегически корекции в надзора.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.