БРИКС напредва с плановете си за създаване на независима платежна система, която да намали зависимостта от щатския долар.
Сергей Рябков, представител на блока, потвърди по време на неотдавнашна среща, че инициативата е необратима и представлява важен етап за групата. Системата има за цел да улесни трансграничните транзакции, като се използва кошница от локални валути, заобикаляйки изцяло щатския долар.
Този ход е в съответствие с по-широката цел на БРИКС за защита на развиващите се икономики от влиянието на американските санкции и западните икономически политики. Рябков подчерта важността на тази стъпка, определяйки я като „точка, от която няма връщане назад“, и значителна стъпка към по-голям финансов суверенитет на държавите членки. Той отбеляза, че успехът на блока в прилагането на тази рамка зависи от колективните усилия в структурата на съюза и на по-широката световна общност.
Създаването на тази платежна система отразява нарастващото разочарование сред развиващите се страни от това, което те възприемат като икономическо господство на САЩ и техните съюзници. Промяната се разглежда като част от по-широка стратегия за изолиране на икономиките им от външен натиск, като същевременно се насърчава търговията и финансовата стабилност в рамките на блока.
OKX стана първата глобална борса за криптовалути, която получи предварително разрешение съгласно Регламента на Европейския съюз за пазарите на крипто активи (MiCA).
Президентът Доналд Тръмп подписа редица укази, целящи да утвърдят страната като световен лидер в областта на криптовалутните иновации, като същевременно забранят разработването на дигитална валута на централните банки (CBDC).
Тайван се подготвя да преразгледа подхода си към регулирането на виртуалните активи, като Комисията за финансов надзор (FSC) на страната планира да въведе нов закон до юни 2025 г.
Неотдавнашен анализ разкрива, че по-голямата част от наскоро пуснатите меме монети на семейство Тръмп са съсредоточени в ръцете на малък брой богати крипто инвеститори.