Икономистът Питър Сейнт Онг предупреди за съдбата на щатския долар и за потенциалното ѝ въздействие върху качеството на живот в Америка.
Според Сейнт Онж процесът на дедоларизация вече е в ход, като дялът на долара в световните резерви ще намалее от 73% през 2001 г. до едва 47% през 2021 г. Сент Онж смята, че американските санкции подхранват тенденцията, давайки за пример замразяването на $300 милиарда в руската централна банка, след като страната предизвика война с Украйна.
Сент Онж твърди, че държавите се отказват от долара и се насочват към алтернативни носители на стойност, като златото и еврото, поради глобалното осъзнаване на риска от санкции.
Той предупреди, че ако тази тенденция се запази, може да настъпи пълен срив в качеството на живот на обикновените американци. Сейнт Онг прогнозира рязко покачване на инфлацията, катастрофално понижаване на американския стандарт на живот и спад на световния авторитет на страната.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Настоящата корекция на Биткойн е положителен знак, твърди крипто експерт
Неотдавнашните събития показват, че предупреждението на Сейнт Онж може да се окаже прозорливо. Аржентина, страна с финансови затруднения, наскоро обяви, че ще плаща за китайския внос в юани, а не в долари.
Този отказ от американския долар следва подобни стъпки, предприети от други държави през последните години, включително Русия, Иран и Венецуела. Междувременно се съобщава, че страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) работят по създаването на нова валута, която да не зависи от щатския долар. Поне още шест държави искат да се присъединят към алианса.
Сент Онж заключи, че упадъкът на щатския долар не е бъдещ страх, а настояща реалност, като „зашеметяващият срив“ вече е в ход. Той предупреди, че ако тенденцията не се обърне, последиците за САЩ могат да бъдат тежки.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.