Само преди година прогнозите на инвестиционните банки и Уолстрийт предвиждаха рецесия в САЩ поради продължаващата инфлация и повишаващите се лихвени проценти.
Неотдавнашната устойчивост както на потребителите, така и на бизнеса в САЩ обаче доведе до забележителна промяна в нагласите на анализаторите, които до голяма степен изоставиха прогнозите за рецесия.
Вместо това нараства вярата в сценария „без приземяване“, при който инфлацията остава малко над целта на Федералния резерв, но икономическият растеж остава стабилен.
Тази промяна следва отхвърлянето на опасенията за инфлацията от страна на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който заяви, че последните доклади не са променили постепенното понижение към целта от 2%.
Проучването на Deutsche Bank разкрива, че около 45% от инвеститорите сега клонят към този сценарий на „липса на приземяване“, което е значително отклонение от предишните мнения.
Тази нагласа, описвана като подобна на ситуацията „Голдилокс“, се характеризира със силна икономика и минимална намеса от страна на централните банки.
Преобладаващият оптимизъм на пазарите предполага увереност в толерантността на Фед към умерената инфлация, въпреки че прогнозите сочат инфлация малко над целевата. Вследствие на това опасенията за рецесия намаляха, като само 13% от анкетираните очакват такава през тази година, в сравнение с 59% само преди три месеца.
Въпреки това 2024 г. остава година на икономическа несигурност, като експертите се затрудняват да прогнозират бъдещата траектория на американската икономика. Нарастването на несигурността подчертава сложността, присъща на прогнозирането на икономическите тенденции в условията на променящи се обстоятелства.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.