Окръжният съд на САЩ за Западния окръг на Тексас се произнесе частично в полза на Комисията по ценни книжа и борси (SEC) по делото, в което участва крипто инфлуенсърът Ян Балина.
Съдът определи, че Балина действително е предлагал и продавал SPRK токени като ценни книжа в нерегистрирани сделки, потвърждавайки прилагането на американските закони за ценните книжа към неговата дейност.
Според жалбата на SEC, подадена на 19 септември 2022 г., през май 2018 г. инфлуенсърa е закупил SPRK токени на стойност $5 милиона от Sparkster, Ltd. Впоследствие се твърди, че той е организирал инвестиционен пул от приблизително 68 лица, на които е предлагал и продавал токените, без да спазва изискванията за регистрация на SEC.
Освен това SEC твърди, че между май и юли 2018 г. Балина е промотирал токени SPRK в различни платформи на социалните медии, включително YouTube и Telegram, без да разкрие 30-процентен бонус, предоставен от Sparkster като компенсация за промоционалните му усилия.
SEC обвини Балина, че е нарушил разпоредбите за регистрация на предлагането, предвидени в раздели 5(а) и 5(в) от Закона за ценните книжа от 1933 г., и че не е оповестил полученото възнаграждение за своите промоции, както е предвидено в раздел 17(б) от Закона за ценните книжа.
В допълнение към обвиненията срещу Балина Комисията по ценни книжа и борси издаде заповед за прекратяване на дейността на Sparkster Ltd. и на нейния главен изпълнителен директор Саджад Дая. Sparkster Ltd. внесе над $35 милиона във фонд за засегнати инвеститори и плати различни санкции.
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.