Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън обясни потенциалния спад на щатския долар с честото използване на санкции във външната политика на страната.
В изказване пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите Йелън отбеляза, че тези санкции карат държавите да се дистанцират от долара, отслабвайки глобалната му позиция и оказвайки натиск върху американската икономика.
Държави като Русия, Китай и Унгария нарекоха Америка икономически агресор и Йелън предупреди, че ако САЩ не променят стратегията си, дедоларизацията ще продължи.
Тя изтъкна, че държавите диверсифицират валутните си авоари, за да избегнат американските санкции, като посочи за пример нарастващото сътрудничество между Иран и Русия.
От Goldman Sachs прогнозират мрачно икономическо бъдеще за САЩ, като твърдят, че някои страни от БРИКС ще заемат първите две места в световната икономика до 2075 г., като Индия и Китай ще изпреварят САЩ.
Саудитска Арабия, макар и да не е член на БРИКС, също се очаква да отбележи значителен икономически растеж. Неотдавна тя предупреди САЩ и Обединеното кралство да не замразяват руски активи.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.