Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън обясни потенциалния спад на щатския долар с честото използване на санкции във външната политика на страната.
В изказване пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите Йелън отбеляза, че тези санкции карат държавите да се дистанцират от долара, отслабвайки глобалната му позиция и оказвайки натиск върху американската икономика.
Държави като Русия, Китай и Унгария нарекоха Америка икономически агресор и Йелън предупреди, че ако САЩ не променят стратегията си, дедоларизацията ще продължи.
Тя изтъкна, че държавите диверсифицират валутните си авоари, за да избегнат американските санкции, като посочи за пример нарастващото сътрудничество между Иран и Русия.
От Goldman Sachs прогнозират мрачно икономическо бъдеще за САЩ, като твърдят, че някои страни от БРИКС ще заемат първите две места в световната икономика до 2075 г., като Индия и Китай ще изпреварят САЩ.
Саудитска Арабия, макар и да не е член на БРИКС, също се очаква да отбележи значителен икономически растеж. Неотдавна тя предупреди САЩ и Обединеното кралство да не замразяват руски активи.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.