Представителят Том Емър внесе отново законодателен акт, който има за цел да попречи на "неизбраните бюрократи във Вашингтон" да емитират дигитална валута на централна банка.
На 12 септември Емър и 49 първоначални съавтори „възродиха“ законопроект, наречен „CBDC Anti-Surveillance State Act“ в Камарата на представителите на САЩ в опит, според тях, да защитят правото на американците на финансова неприкосновеност.
🚨Today, with 49 of my Republican colleagues, I reintroduced the CBDC Anti-Surveillance State Act👇https://t.co/mbke95IHBn
— Tom Emmer (@GOPMajorityWhip) September 12, 2023
„Администрацията даде ясно да се разбере: президентът Байдън е готов да направи компромис с правото на американците на финансова неприкосновеност в полза на CBDC в стил „наблюдение“ – заяви републиканският политик в изявление.
Той добави:
Ето защо отново внасям моето знаково законодателство, за да поставим под контрол неизбраните бюрократи и да гарантираме, че политиката на Съединените щати в областта на дигиталните валути поддържа нашите ценности за неприкосновеност на личния живот, личен суверенитет и конкурентоспособност на свободния пазар.
Емър за първи път предложи законопроекта през януари 2022 г. Той е официално внесен в Конгреса през февруари 2023 г. с цел да се ограничи възможността Федералният резерв да издава програмируем дигитaлен долар, който според Емър е инструмент за наблюдение, който ще бъде използван за подкопаване на американския начин на живот.
Законопроектът изрично забранява на Фед да издава CBDC на физически лица, което според Емър ще му попречи да се мобилизира в банка на дребно, способна да събира лични финансови данни.
Проектозаконът също така забранява на централната банка да използва каквато и да е CBDC за осъществяване на паричната политика. През март Емър предупреди срещу използването на парите като оръжие, тъй като федералното правителство се стреми да поддържа и разширява финансовия контрол.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.