Президентът на Федералния резерв на Ню Йорк, Джон Уилямс, призна, че икономиката на САЩ се развива добре и затова не е необходимо спешно да се намаляват лихвените проценти.
Той изрази надежда за развитието на нещата в икономически план, но не се ангажира с това как ще се отрази на сроковете за евентуално намаляване на лихвените проценти.
Eкспертът подчерта, че решенията относно облекчаването на политиката през тази година ще зависят от предстоящите икономически данни, отбелязвайки неотдавнашните благоприятни тенденции в инфлацията и очаква по-нататъшно намаляване на ценовия натиск.
Уилямс изтъкна позитивни признаци в баланса между търсенето и предлагането. „Трябва да призная продължаваща дезинфлационна тенденция„, каза той в интервю.
Президентът на нюйоркския ФЕД прогнозира спад на инфлацията през втората половина на тази година както и през следващата.
Въпреки че определи икономиката и пазара на труда в САЩ като „изключително силна„, той отбеляза забавяне на растежа на заплатите.
Създателите на политиката на Федералния резерв смекчиха очакванията си за намаляване на лихвените проценти, тъй като сега прогнозите включват само едно намаление до края на тази година, като се очаква референтните лихвени проценти да се стабилизират на нива от 5.25% до 5.5%, което е невиждано от двадесет години насам.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).