Американец, стоящ зад крипто измама за милиони долари, се призна за виновен тази седмица според Министерството на правосъдието на САЩ (DoJ).
Майкъл Акерман, жител на щата Охайо, може да лежи до 20 години в затвор след като се призна за виновен в измама, която той организирал през 2017 г. Крипто схемата е примамвала стотици инвеститори, депозирали щатски долари в крипто фонд, наречен Q3 Trading Club, обещавайки 15% месечна доходност.
Американският прокурор за Южния окръг на Ню Йорк, Одри Щраус, обяви за показанията на 8 септември, като заяви, че Акерман признава, че е причинил загуби за над $30 милиона на жертвите.
Както той призна днес, Майкъл Акерман е събрал милиони долари в инвестиции за своята [измамна] криптовалутна схема, като фалшиво рекламирал месечна доходност от над 15%.
Щраус добави, че е фалшифицирал документи, за да убеди инвеститорите, че фондът му има баланс от над $315 милиона. В действителност фондът никога не е имал баланс над $5 милиона, според DoJ.
Акерман е откраднал $9 милиона от вноски на инвеститорите, за да си „осигури разточителен начин на живот“, който включва недвижими имоти, бижута, превозни средства, пътувания и услуги за лична сигурност.
52-годишният се призна за виновен по обвинения в измами и се съгласи да компенсира най-малко $30 милиона, като същевременно предаде на властите $36 милиона в брой, недвижими имоти и бижута, които е придобил по време на измама. Акерман трябва да бъде осъден на 5 януари 2022 г.
Първоначално той е бил обвинен от Комисията по ценни книжа и борси през февруари 2020 г. за нарушаване на законите за ценните книжа. По това време беше съобщено, че той е примамвал лекари чрез частна Facebook група „Physicians Dads Group“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Тайванската полиция арестува 14 души заради измами с криптовалути
Акерман, който е бил институционален брокер на Нюйоркската фондова борса, е работил като част от трио, включващо Джеймс Сейджас, бивш финансов съветник на Wells Fargo, и хирурга Куан Тран.
Жертвите на измамата съдиха Wells Fargo през април 2020 г. за неразследване на дейностите на служител.
Дейвид Бренд и Густаво Родригес, вдъхновителите на крипто Понци схемата IcomTech, бяха осъдени съответно на 10 и 8 години затвор.
Алекс Машински, съосновател на Celsius Network, е признал обвиненията си в измама, свързани с ролята му за фалита на компанията.
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.