Почти половината от американците и англичаните не биха се доверили на Facebook по отношение на дългоочакваната стабилна монета на фондация Libra.
Позовавайки се на проучване от приложението за незабавни съобщения Viber, новината разкрива, че 49% от потребителите в Обединеното кралство и САЩ заявяват, че няма да се доверят на гиганта на социалните медии, когато става въпрос за собствена дигитална валута.
Тези респонденти уточняват, че изобщо нямат доверие във Facebook по отношение на защитата на личната им информация, в контекста на употреба на Libra.
В Обединеното кралство 28% от анкетираните са отговорили, че не са взели решение, докато само 4% са отговорили, че ще се доверят на Facebook. Проучването в САЩ доведе до подобни резултати, въпреки че само 2,5% от анкетираните заявяват, че биха се доверили на компанията.
Крипто проектът повдигна опасения в много юрисдикции по света и привлече много внимание във финансовия свят след неговото обявяване. Въпреки че Facebook твърди, че свързаният с Libra цифров портфейл Calibra „ще има силна защита, за да запази парите и информацията ви безопасна“, експертите и политиците са изразили съмнения относно сигурността на данните на потребителите.
В изявление за стабилната монета, председател на комисията Максийн Уотърс коментира липсата на единно регулиране на пазара на криптовалути и заяви, че регулаторите трябва да гледат на плановете на Facebook за Libra като повод за сериозен размисъл.
Тя акцентира, че ще трябва сериозно да се разгледат рисковете за неприкосновеността на личните данни и националната сигурност, киберсигурността и рискове, свързани с търговията, които са породени от криптовалутите.
Миналата седмица министрите на финансите на Г-7 предупредиха, че криптовалутите, като дадоха s Libra, рискуват да нарушат финансовата система на света, ако те не се регулират строго.
Френският финансов министър Бруно Льо Мeр заяви, че Г-7 „не може да допусне частни компании, които създават свои собствени валути без демократичен контрол.“
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.