Новината за криптовалутата на Facebok, Libra, успя да разтрои цялата финансова индустрия по света и предизвика вълна от критики.
Дори Япония е загрижена за това какъв ефект може да има върху местната банкова система.
Министърът на финансите на Япония, Таро Асо, вярва, че регулаторите от Г-7 трябва да погледнат по-различно на валутата Libra, за да видят дали има нови възможни предизвикателства, които този проект може да наложи на глобалната система за финансиране и които досега са пропуснати от регулаторите.
Банкерите, регулаторите и депутатите от цял свят се противопоставиха на проекта Libra с остри критики, заявявайки, че криптовалутата трябва да бъде подложена на строги контролни мерки, за да се предотврати използването на ѝ за пране на пари, незаконно събиране на потребителски данни и нарушаване на глобалната банкова система.
Таро Асо каза:
„Прилагането на съществуващите разпоредби може да не е достатъчно. Необходима е цялостна проверка, за да се види дали Libra поставят нови предизвикателства, които съществуващите правила не вземат предвид.“
Той посочи също, че регулаторите трябва да реагират своевременно, за да не изостават.
В момента лидерите на седемте най-развити страни се събраха недалеч от Париж и се съгласиха, че Libra се нуждаe от повече внимание. Все още обаче не е представен конкретен план за справяне със заплахата за банковата система.
Представител на японското министерство на финансите, което взе участие в срещата на върха, каза пред CNBC, че мнозинството от членовете на Г-7 са съгласни, че Libra e обект на строг надзор по отношение на защитата на текущата фискална политика и защитата на потребителските данни. Той каза също, че резултатите от тази дискусия ще бъдат публикувани в изявление по-късно.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.