Новината за криптовалутата на Facebok, Libra, успя да разтрои цялата финансова индустрия по света и предизвика вълна от критики.
Дори Япония е загрижена за това какъв ефект може да има върху местната банкова система.
Министърът на финансите на Япония, Таро Асо, вярва, че регулаторите от Г-7 трябва да погледнат по-различно на валутата Libra, за да видят дали има нови възможни предизвикателства, които този проект може да наложи на глобалната система за финансиране и които досега са пропуснати от регулаторите.
Банкерите, регулаторите и депутатите от цял свят се противопоставиха на проекта Libra с остри критики, заявявайки, че криптовалутата трябва да бъде подложена на строги контролни мерки, за да се предотврати използването на ѝ за пране на пари, незаконно събиране на потребителски данни и нарушаване на глобалната банкова система.
Таро Асо каза:
„Прилагането на съществуващите разпоредби може да не е достатъчно. Необходима е цялостна проверка, за да се види дали Libra поставят нови предизвикателства, които съществуващите правила не вземат предвид.“
Той посочи също, че регулаторите трябва да реагират своевременно, за да не изостават.
В момента лидерите на седемте най-развити страни се събраха недалеч от Париж и се съгласиха, че Libra се нуждаe от повече внимание. Все още обаче не е представен конкретен план за справяне със заплахата за банковата система.
Представител на японското министерство на финансите, което взе участие в срещата на върха, каза пред CNBC, че мнозинството от членовете на Г-7 са съгласни, че Libra e обект на строг надзор по отношение на защитата на текущата фискална политика и защитата на потребителските данни. Той каза също, че резултатите от тази дискусия ще бъдат публикувани в изявление по-късно.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.