Начало » Други » Амбициозният план на Китай за борбата с имотната криза

Амбициозният план на Китай за борбата с имотната криза

27.05.2024 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Амбициозният план на Китай за борбата с имотната криза

Пекин представи най-амбициозния си досега план за спасяване на изпитващия затруднения пазар на недвижими имоти - стъпка, която инвеститорите очакват с нетърпение от месеци. Въпреки това не е сигурно дали тези мерки ще успеят.

Пакетът включва няколко ключови елемента. Централно място в плана заема политика, изпробвана в един от големите градове: местните власти закупуват непродадени жилища от строителните предприемачи и ги превръщат в социални жилища на достъпни цени. Освен това пакетът включва намаления на лихвените проценти по ипотечните кредити и на коефициентите за първоначална вноска. От решаващо значение е, че той включва и 300 милиарда юана ($41.5 милиарда) евтино финансиране от централната банка в подкрепа на държавните покупки на непродадени имоти.

Това съобщение бе направено бързо след априлското заседание на Политбюро, висшия ръководен орган на Китай, което подчерта, че стабилизирането на сектора на недвижимите имоти сега е основен приоритет за Пекин, който се стреми да подмлади растежа на втората по големина икономика в света.

„Политиците осъзнават спешната необходимост да се предотврати открита криза в сектора на недвижимите имоти“, заяви Жаопен Син, старши стратег за Китай в ANZ Research. „Новият спасителен план показва решимостта на политиците да променят нещата.“

Въпреки спешността и всеобхватния характер на плана, експертите се опасяват, че пакетът може да е твърде малък по мащаб, за да бъде напълно ефективен, и може да се сблъска с проблеми при финансирането.

За да се върне предлагането на жилища на нивата от 2018 г., когато бе пикът на бума на пазара на недвижими имоти, може да са необходими повече от 7 трилиона юана ($967 милиарда) във всички градове, се посочва в изследователска бележка на анализатори от Goldman Sachs от понеделник. Тази цифра е над 20 пъти по-голяма от обявеното от Китайската народна банка (КНБ) финансиране в размер на 300 млрд. юана ($41.5 милиарда).

Въпреки че китайската икономика расте по-бързо от очакваното в началото на тази година, секторът на недвижимите имоти – който някога допринасяше за до 30% от икономическата активност – продължава да тежи на общия напредък. Сериозното влияние на този сектор подчерта предизвикателствата, пред които е изправен Пекин при стабилизирането на пазара на недвижими имоти с настоящия мащаб на спасителния си пакет.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple избра BNY Mellon за попечител на резервите на стабилната монета RLUSD

Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).

09.07.2025 16:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.