Ръководителят на Руската централна банка Елвира Набиулина подчерта в неотдавнашно интервю за RIA Novosti, че държавите от БРИКС са изпреварили Г-7 по дял в световния брутен вътрешен продукт (БВП), ако се вземе предвид паритетът на покупателната способност (ППС).
С присъединяването на нови членове към групата колективният ѝ дял в световното производство се е увеличил от 31% на 35% до края на 2023 г. въз основа на показателя ППС.
Този показател сравнява икономическата производителност и стандарта на живот в отделните държави, като отчита разликите в цената на стоките и услугите.
Икономическият блок приветства нови членове, сред които Саудитска Арабия, Иран, Етиопия, Египет и Обединените арабски емирства, наред със съществуващите членове Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Въпреки това Аржентина, която първоначално трябваше да се присъедини на 1 януари т.г., отмени решението си под ръководството на президента Хавиер Милей, избирайки друга посока.
Очаква се БРИКС да ръководи над 40% от световното производство на суров петрол, а общото население да е близо 3.6 милиарда души, което представлява почти половината от общото население на света, благодарение на включването на новите членове. Няколко други държави, сред които Венецуела, Тайланд, Сенегал, Куба, Казахстан, Беларус, Бахрейн и Пакистан, изразиха интерес да се присъединят към БРИКС, като някои от тях официално подадоха заявления.
За разлика от тях Международният валутен фонд (МВФ) отчита постоянен спад на дела на Г-7 в световния БВП по ППС през последните години, като той е намалял от 50.42 % през 1982 г. до 30.39 % през 2022 г. МВФ прогнозира по-нататъшно намаление до 29.44 % през настоящата година.
Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков разширяването на БРИКС се очаква да увеличи силата на групата, като въпросът е предвиден за обсъждане на предстоящата среща на върха в Южна Африка. Песков заяви, че макар постигането на единна валута на БРИКС да е неосъществимо, дискусиите по темата ще продължат.
„Вярваме, че под една или друга форма разширяването на БРИКС ще допринесе за по-нататъшното развитие и укрепване на тази организация. Формата, степента [на разширяване] – точно това ще обсъдим по време на предстоящата среща на върха„, потвърди Песков, като подчерта важността на конструктивното взаимодействие със страните, заинтересовани от присъединяване към БРИКС.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.