За пореден път американската икономика се противопостави на очакванията в значителна степен. Икономистите очакваха значително забавяне на икономическия растеж през последното тримесечие на 2023 г. след впечатляващия годишен темп на растеж от 4.9% през предходното тримесечие.
Въпреки че брутният вътрешен продукт (БВП) наистина се забави до 3.3% на годишна база, той надмина прогнозите, като икономистите очакваха едва 1.5% растеж. Това представяне е още по-забележително, като се има предвид по-ранната широко разпространена увереност за предстояща рецесия преди една година, с прогнози за слаб растеж от 0,2%.
Потребителските разходи, които съставляват най-голямата част от БВП на САЩ, не спират да се увеличават дори при най-високите лихвени проценти, наблюдавани от 23 години насам. Темпът на икономически растеж на САЩ се отличава значително в сравнение със сходни по размер развити икономики:
През третото тримесечие на предходната година общият БВП на 20-те държави от еврозоната нарасна с едва 0.1% на годишна база.
Според последната оценка на БВП от ноември в Обединеното кралство се наблюдава растеж от 0.2% на годишна база. Икономиката на Япония се свива с 2.1% през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение с предходната година.
Тези изключителни резултати доведоха до дискусии за изключителното положение на САЩ. Сред индустриализираните държави само Сингапур е изразходвал по-голям процент от БВП за Ковид стимули от САЩ в периода 2020-2021 г.
Мащабното вливане на близо $5 трилиона директно в домакинствата чрез помощни чекове, увеличени обезщетения за безработица и данъчни кредити, съчетано с намалените възможности за харчене по време на пандемията, остави хората с повече разполагаем доход. Въпреки изравняването на разходите, те се запазиха благодарение на продължаващите парични стимули в икономиката.
Освен това по-ниската събираемост на данъците през последните години принуди федералното правителство да взема големи заеми, за да посрещне финансовите си задължения. Цените на енергоносителите също допринасят за разминаването между САЩ и другите икономики.
По-високата инфлация в Европа в сравнение със САЩ се дължи на факта, че регионът е нетен вносител на енергия. Скокът на цените на природния газ след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. засегна силно икономиките на Обединеното кралство и еврозоната, като доведе до рекордно високи сметки за енергия за домакинствата и предприятията.
Макар да е изкушаващо да се очаква спад след такъв растеж, експерти като Джоузеф Ганьон, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън„, предупреждават да не се очаква запазване на растежа на БВП от 3.3%. Въпреки това непредсказуемостта се превърна в отличителна черта на американската икономика и засега тя е предимно положителна. Надеждата е тази тенденция да се запази.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.