Цената на петрола се повиши до най-високото си ниво от два месеца насам след инцидент, при който бе атакуван танкер с гориво край Йемен, което подчерта геополитическите рискове, свързани с доставките на суров петрол.
Цената на West Texas Intermediate достигна над $78 за барел, отбелязвайки най-високата си цена от ноември насам. Плавателният съд, управляван от търговската компания Trafigura Group, беше ударен с ракета на около 55 мили югоизточно от Аден, Йемен. Фючърсите върху рафинирани продукти, като дизелово гориво и бензин, също отбелязаха повишение, достигайки двумесечни върхове.
През тази седмица цените на суровия петрол се повишиха с повече от 6%, което е най-значителното повишение от седмицата след началото на войната между Израел и Хамас. Положителните фундаментални новини и подкрепата от алгоритмите за търговия помогнаха за изтласкването на фючърсите над ключовите технически нива.
Въпреки това деветдневният индекс на относителната сила на американския бенчмарк показва, че той се е установил на територията на свръхпокупка, което подсказва, че скокът може да е бил прекомерен.
Повишението на цените на суровия петрол е свързано с повишеното напрежение в Близкия изток. САЩ предприеха военни действия срещу подкрепяните от Иран бунтовници хути в Йемен, за да ги принудят да прекратят нападенията срещу търговското корабоплаване в Червено море.
Освен това нападенията с дронове срещу рафинерии в Русия представляваха заплаха за потоците от суров петрол на фона на продължаващия конфликт в Украйна.
През януари петролът отбеляза ръст от над 8%, подкрепен от неочаквано значителното намаляване на запасите в САЩ и усилията на китайските политици да стабилизират икономиката си.
Въпреки това сред търговците остава предпазливостта поради потенциалните големи доставки от производители извън ОПЕК и по-бавния растеж на търсенето в основните вносители, включително Индия.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.