През последното тримесечие на 2023 г. темпът на икономическа експанзия в САЩ се забави, но забавянето беше по-слабо изразено от очакваното, което подчертава трайната устойчивост на икономиката.
Според доклада на Министерството на търговията от четвъртък брутният вътрешен продукт (БВП) на Съединените щати – всеобхватен показател за икономическото благосъстояние – е нараснал с 3.3% на годишна база през последното тримесечие на годината.
Макар и да отбеляза намаление в сравнение с ръста от 4.9% през предходното тримесечие, той се изравни с данните за растежа преди пандемията и надхвърли прогнозираните от икономистите 2%. Това забавяне се дължеше на стабилните потребителски разходи и увеличените държавни разходи.
В стремежа си да ограничи инфлацията Федералният резерв активно работи за ограничаване на икономическата активност. От март 2022 г. насам Фед повиши лихвените проценти до 22-годишен връх и ги запази на това равнище. Въпреки първоначалните очаквания за икономически спад и потенциални съкращения поради по-високите разходи по заемите, Фед изглежда постига това, което нарича „меко приземяване„.
Въпреки повишаването на лихвените проценти наемането на служители остава силно, а безработицата се задържа близо до 50-годишно дъно. Макар че икономическият растеж се забави, потребителите продължават да харчат, а икономиката на САЩ се справи с повишаването на лихвените проценти, като фондовите пазари достигнаха рекордни стойности.
След пандемичното спиране на работа потребителските нагласи неизменно отразяват песимизъм по отношение на икономиката. Въпреки това последните признаци, като например месечният индекс на потребителските нагласи на Мичиганския университет, който се повиши с 9.1 пункта до 78.8 пункта, което е най-значителното месечно увеличение от 2005 г. насам, предполагат потенциално подобрение.
Джоан Хсу, директор на отдел „Проучвания“ в Мичиганския университет, отдава това повишение на потребителското доверие в убеждението, че инфлацията е излязла от релси, и на очакванията за повишаване на доходите.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.