Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард изрази очакването си, че световната икономика няма да се върне напълно към "нормалното си състояние" до 2024 г., въпреки че през последните 12 месеца се наблюдава стабилизиране на някои показатели.
По време на панелна дискусия на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, Лагард определи периода след пандемията като „странен, необичаен и труден за анализиране„. Тя изтъкна три тенденции, които са започнали да се нормализират през предходната година: потреблението, търговията и инфлацията.
Лагард потвърди нормализирането на потреблението, търговията и инфлацията през 2023 г. Потреблението, основен двигател на глобалния растеж, започна да се смекчава, тъй като пазарът на труда се отпуши, а потребителските спестявания намаляха.
Търговията, нарушена от предпочитането на услугите пред стоките през 2021 г. и 2022 г., показа признаци на възстановяване, като през октомври броят на световната търговия нарасна.
Обръщайки внимание на спада на инфлацията в световен мащаб, Лагард отбеляза спад както на общата, така и на базисната инфлация през ноември, отбелязвайки това, което тя определи като „нормализиране„, наблюдавано през 2023 г. Тя обаче намекна за сложността на понятието „нормалност„.
През декември Европейската централна банка (ЕЦБ) предпочете да запази лихвените проценти без промяна за втори пореден път, като ревизира прогнозата си за инфлацията от „очаквано твърде дълго оставане на твърде високи равнища“ на очакване за постепенно понижение през следващата година.
Генералният директор на Световната търговска организация (СТО) Нгози Оконджо-Ивеала също призна за потенциална тенденция към нормализиране, но подчерта аномалията, като отбеляза, че растежът на търговията все още изостава от растежа на БВП.
Тя се позова на несигурността, като геополитическите конфликти, смущенията в Червено море и изборите в световен мащаб, която прави прогнозите трудни.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.