Няма убедителни доказателства за предстоящ пик в предлагането на петрол, както твърди генералният секретар на ОПЕК.
Историческите предупреждения, датиращи от 80-те години на ХХ век, и по-специално прогнозата на геолога Марион Кинг Хъбърт от 50-те години на ХХ век, според която добивът на петрол ще достигне своя максимум през 70-те години на ХХ век, постоянно се оказват неточни, както заяви Хайтам Ал Гаис в неотдавнашна публикация на уебсайта на петролния картел.
Ал Гхаис подчерта повтарящия се модел на прогнозиране на пика на предлагането на петрол, който непрекъснато се измества в бъдещето, често на по-високи нива.
Въпреки спада на производството в САЩ през 70-те години на миналия век, който постави началото на почти четиригодишен низходящ тренд, появата на шистовия бум през последните две десетилетия доведе до безпрецедентни нива на добив, превръщайки САЩ в най-големия производител на суров петрол в историята. Иновации като хидравличното разбиване и хоризонталното сондиране отключиха неизползвани досега запаси.
Според Ал Гаис предишните прогнози за пиково предлагане са били погрешни поради погрешни допускания за размера на възстановимите ресурси, подценяване на въздействието на технологичния напредък и общата изобретателност на индустрията.
Възникнаха и дебати относно прогнозите за пиковото търсене на петрол, тъй като преходът към зелена енергия може да измести изкопаемите горива на втори план. Ал Гаис отбеляза неотдавнашната прогноза на Международната агенция по енергетика, че търсенето на нефт, газ и въглища ще достигне своя връх през това десетилетие поради новите политики за климата и преминаването към възобновяеми енергийни източници, въпреки че само няколко години по-рано агенцията призна, че светът ще се нуждае от нефт и в обозримо бъдеще.
Ал Гаис твърди, че суровият петрол и неговите деривати ще продължат да играят ключова роля в световните икономики поради по-бързата индустриализация, нарастващата средна класа и разширяването на транспорта.
Той изрази скептицизъм по отношение на възможността за постигане на целите на политиката за нулево нетно потребление в световен мащаб, но призна, че новите технологии биха могли да увеличат използването на петрола чрез намаляване на емисиите и въвеждане на улавяне на въглерода.
Предвиждайки общо световно търсене на петрол от 116 милиона барела дневно до 2045 г., Ал Гаис контрастира с прогнозата на ОПЕК за 2024 г. за 104.4 милиона барела дневно.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.