Министърът на търговията на Саудитска Арабия Маджид ал-Касаби уточни на 54-ата годишна среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос, че страната не се е присъединила официално към БРИКС, въпреки че е получила покана.
Макар че първоначално в докладите се твърдеше за членство на Саудитска Арабия, объркването беше отстранено от ал-Касаби, който подчерта, че официалното приемане е в процес на изпълнение и се очакват допълнителни подробности от саудитското правителство.
Неяснотата около поканата се дължи на геополитическото напрежение между Китай и САЩ, което кара Саудитска Арабия внимателно да обмисли решението. БРИКС, първоначално състояща се от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, се разшири, като включи Обединените арабски емирства, Иран, Египет и Етиопия, а Аржентина отказа поканата през ноември.
Потенциалното включване на Саудитска Арабия, която е най-голямата икономика в арабския свят с годишен БВП, надхвърлящ $1 трилион и значителни петролни резерви, би засилило допълнително БРИКС в икономическо отношение.
Присъединяването към БРИКС означава стратегическа промяна за Саудитска Арабия, която предоставя нови икономически възможности и пътища за диверсификация с цел намаляване на зависимостта от петрола.
Този ход също така засилва геополитическото влияние както на Саудитска Арабия, така и на други близкоизточни държави членки, като постига баланс между традиционните западни съюзи и нововъзникващите глобални партньорства.
Медиите съобщават, че през май предходната година Саудитска Арабия е водила разговори с Новата банка за развитие (НБР) на БРИКС за присъединяване към блока.
Създадената през 2015 г. НБР има за цел да подкрепя инфраструктурата и устойчивото развитие в страните от БРИКС и други нововъзникващи икономики. Потенциалното включване на Саудитска Арабия би могло да осигури на НБР нови възможности за финансиране, като засили капацитета ѝ за управление на рисковете, свързани с глобалното оттегляне от долара.
В обобщение, въпреки че Саудитска Арабия не е приела официално поканата на БРИКС, текущите разсъждения подчертават потенциалните икономически предимства, стратегическите възможности и геополитическото влияние, свързани с присъединяването към блока, което го прави изключително важно решение за страната.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.