През последните години криптовалутите се превърнаха от неясна терминология в широко разпространена финансова инвестиция.
Въвеждането на борсово търгувани фондове (ETF), свързани със спот цените на водещата криптовалута – Биткойн (BTC), се очакваше да стимулира масовото им приемане.
Важно е обаче да се отбележи, че значителен брой криптовалути изпитват неуспех. Повече от половината от тях са изчезнали в неизвестност.
Според констатациите от проучване, проведено от CoinGecko, платформа за проследяване на криптопазара, от над 24,000 криптовалути, регистрирани на тяхната платформа от 2014 г. насам, над 50% са изпаднали в несъстоятелност.
Проучването показва, че значителна част от тези провалени проекти са се появили по време на бичия пазар през 2020-21 г. – период на бърза пазарна експанзия, в който бяха създадени множество криптовалути, много от които не успяха да издържат теста на времето. По-конкретно, от 7,530-те криптовалути, стартирани през този период, повече от половината вече са неактивни.
Интересно е, че проектите, инициирани по време на бичите пазари през 2021 г. и 2017 г., показват зашеметяващ 70% процент на неуспех, а дори и тези, регистрирани през 2022 г., бележат близо 60%.
CoinGecko класифицира дадена криптовалута като „провалена“ или „мъртва„, ако тя не е показала никаква търговска активност през последните 30 дни.
Тази категория обхваща проекти, за които е доказано, че са измами, „rug-pull“ или случаи, в които екипът на основателите е поискал деактивиране.
Има обаче и положително развитие, което трябва да се вземе предвид. През 2023 г. процентът на провалите значително спадна до приблизително 10% от всички регистрирани криптовалути. Този спад предполага съзряване на пазара, като се набляга повече на съществени инициативи, а не на спекулативни шиткойни.
Подобрението се разглежда като признак за зрялост на пазара, особено след като традиционната финансова експозиция (TradFi) привлича повече инвестиции. Към настоящия момент CoinGecko наблюдава над 12,000 криптовалути на 972 борси.
Cardano се радва на нов импулс, като дневните транзакции в блокчейна се приближават до 50,000, подкрепени от нарастващото вълнение около възможния спот ADA борсово търгуван фонд (ETF).
XRP изглежда набира възходяща инерция, като анализаторите посочват потенциален пробив, който може да изстреля токена към нови върхове.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни стойности.
Значителна част от валидаторите на Етериум подкрепят предложението за удвояване на газ лимита в мрежата – промяна, която би могла да увеличи пропускателната способност на първия слой, без да се налага ъпгрейд на протокола.