Световната икономика ще отбележи най-слабия си растеж от 30 години насам, предупредиха експертите от Световната банка.
Според последния доклад на Световната банка глобалният растеж ще се забави за трета поредна година през 2024 г., като ще спадне до 2.4% от 2.6% през 2023 г.
Макар че през 2025 г. се предвижда скромно увеличение до 2.7%, общият растеж през този петгодишен период се предвижда да бъде с близо три четвърти от процентния пункт под средния темп, наблюдаван през 2010 г.
Геополитическото напрежение, включително войната в Източна Европа и конфликтът в Близкия изток, представлява предизвикателство в краткосрочен план, което може да окаже влияние върху цените на енергията, инфлацията и икономическия растеж, казва Айхан Косе, заместник-главен икономист на Световната банка.
Очаква се развиващите се икономики да бъдат най-силно засегнати, тъй като са изправени пред забавяне на световната търговия и затегнати финансови условия. През 2024 г. се очаква тези икономики да нараснат с едва 3.9%, което е с повече от 1 процентен пункт под средното равнище за предходното десетилетие.
До края на годината приблизително една четвърт от хората в развиващите се страни и 40% от страните с ниски доходи може да продължат да бъдат по-бедни от нивата си преди Ковид пандемията през 2019 г.
Без значителна корекция на курса Световната банка предупреди, че 2020-те години може да бъдат запомнени като „десетилетие на пропиляни възможности“. Съществува обаче възможност за обръщане на тази траектория, ако правителствата действат незабавно за увеличаване на инвестициите и укрепване на рамката на фискалната политика.
В доклада се подчертава необходимостта развиващите се икономики да прилагат цялостни пакети от политики, включително подобрения във фискалната и паричната рамка, разширяване на трансграничната търговия и финансовите потоци, подобряване на инвестиционния климат и повишаване на качеството на институциите.
Въпреки предизвикателствата Световната банка смята, че тези усилия могат да помогнат за смекчаване на прогнозираното забавяне на потенциалния растеж през останалата част от десетилетието.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.