Китай, член на алианса БРИКС, значително увеличи златните си резерви в края на 2022 и 2023 г. През миналата година Китай се открои като основен купувач на злато, като го натрупваше последователно в продължение на 14 месеца подред.
Само през декември 2023 г. Китай придоби 9 тона злато (равняващи се на 290,000 тройунции) за своите резерви, което възлиза на $532 милиона. През 2023 г. Китай добави общо 225 тона злато към резервите си.
Забележително е, че от 2022 г. насам други държави от БРИКС като Русия, Индия и Южна Африка също постоянно натрупват злато, допринасяйки за колективното натрупване на злато в рамките на алианса. По данни на Световния съвет по златото през 2023 г. алиансът БРИКС се очертава като най-големият купувач на злато в световен мащаб.
Мотивите за колективното натрупване на злато сред държавите от БРИКС през последните 14 месеца остават забулени в мистерия. Спекулациите варират, като някои предполагат потенциална подкрепа на предстоящата валута на БРИКС със злато, докато други го разглеждат като рутинна диверсификация на резервите им. Точните причини за тези значителни покупки на злато от страните от БРИКС остават неизвестни.
Ако алиансът БРИКС подкрепи бъдещата си валута със злато, това потенциално би могло да му осигури стабилност на световните пазари. Въпреки това, макар че златото традиционно служи като сигурен актив, разчитането единствено на него може да не осигури дългосрочна устойчивост на валутата. Пазарните рискове, особено колебанията, свързани със силния щатски долар, биха могли да окажат значително влияние върху цените на златото и впоследствие върху стабилността на валутата, подкрепена от него.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.