Начало » Други » БРИКС: Русия и предстоящата среща на съюза – Путин печели позиции

БРИКС: Русия и предстоящата среща на съюза – Путин печели позиции

09.01.2024 15:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Русия и предстоящата среща на съюза – Путин печели позиции

Предстоящото председателство на Русия на БРИКС през 2024 г. е на път да подчертае пукнатините в съществуващия световен ред.

Макар че то цели да повиши геополитическата значимост на групата, въздействие върху глобалните институции остава амбициозно, като се стреми да поправи историческите несправедливости.

Независимо от това, нерешените различия между членовете на БРИКС, особено експанзивните глобални амбиции на Китай, продължават да съществуват. Ръководството на Русия обаче може да укрепи доверието в групата и да засили антизападните настроения в световен мащаб.

Неотдавнашното разширяване на БРИКС засили значението му за защита на Глобалния юг и за подобряване на икономическите перспективи в региона. Новите членове като Саудитска Арабия и ОАЕ показват отдалечаване от сферата на САЩ, особено на фона на засиленото напрежение между Русия и Запада поради конфликта в Украйна.

Посещенията на президента Владимир Путин в тези страни подчертават тяхната близост с Русия и Иран, които са обект на усилията на Запада за изолация. Това приспособяване срещу доминирания от Запада световен ред показва разделения, изострени от конфликти като Украйна и Израел-Хамас, което възпрепятства мирните инициативи на САЩ.

Възприемането на европейската умора от Украйна от страна на Русия засилва нейната антизападна позиция и укрепва увереността на Москва. Въпреки това БРИКС е изправен пред вътрешни борби за власт и се бори да представи единен фронт при реформирането на структурите за глобално управление и многостранните институции.

Докато Русия се подготвя за домакинството на срещата на върха в Казан, интересът на около 25 държави към присъединяване към БРИКС подчертава нарастващата му значимост. Разширеният състав на БРИКС вече представлява 46 % от световното население и почти една трета от световната икономика.

Въпреки това постигането на консенсус в рамките на БРИКС е предизвикателство поради различните икономики и външнополитически цели, наред с подозренията по отношение на програмата на Пекин и необходимостта от алтернатива на щатския долар.

Безпрецедентният растеж и геополитическото значение на Китай и Индия променят глобалната динамика. Индия, за разлика от Китай и Русия, поддържа връзки както със Запада, така и с държави, считани от Запада за враждебни, като Иран.

Пред БРИКС стои задачата да реформира остарелите световни финансови институции. Въпреки че заедно формират една четвърт от световния БВП, членовете на БРИКС имат само 15% право на глас в МВФ. Демонстрирането на потенциала на Новата банка за развитие може да вдъхнови трансформиращи промени в този икономически ред.

Финансирането на НБР, макар и значително, е недостатъчно в сравнение с други институции. БРИКС се стреми да съгласува икономическите си възможности с политическото си влияние, за да служи по-добре на развиващия се свят.

Тъй като Русия поема председателството на БРИКС през 2024 г., справянето с тези предизвикателства става ключово за бъдещето на групата.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.