Въпреки неотдавнашният отказ на Аржентина да се присъедини към съюза на страните от БРИКС в началото на януари, през 2024 г. блокът предвижда присъединяването на пет нови членове: Египет, Етиопия, Саудитска Арабия, ОАЕ и Иран.
Това разширяване засилва ролята на БРИКС като значим глас на Глобалния юг в международната политика. С председателството и домакинството на Русия на срещата на върха през октомври броят на участващите държавни глави ще се удвои, отбелязвайки значителен етап.
Пътят на БРИКС се разви забележително. Прагматичното сътрудничество между демокрации (Бразилия, Индия, Южна Африка) и автокрации (Китай, Русия) се запази въпреки идеологическите различия.
Разширяването обаче води до потенциални конфликти; споровете за водите на Нил между Египет и Етиопия и битките за господство в Персийския залив между Саудитска Арабия и Иран поставят предизвикателства.
Решенията на БРИКС изискват единодушно съгласие, което ограничава индивидуалните планове. Въпреки това консенсусът между членовете се стреми към по-справедлив световен ред без антагонизъм към Запада.
Членството не повишава автоматично глобалния статут, но предлага стратегически път, по който да се избегне заплитането в геополитическата борба между Китай, Русия и Запада, като се наблегне на независимостта.
Водещата роля на Русия в БРИКС е сигнал за нейната глобална значимост и икономическа независимост в условията на западен натиск. Нежеланието на някои членове да се съобразят със западните санкции срещу Русия и Иран показва усилията за диверсификация на финансовите системи.
БРИКС управлява Новата банка за развитие, която потенциално предлага алтернативи за финансиране на проектите и държавния дълг на държавите членки, свободни от типичните условия на Световната банка или МВФ.
Експертите очакват преминаване към по-транзакционен международен пейзаж, съсредоточен върху основните интереси, а не върху идеологическата хармония, което определя подхода на БРИКС към установения ред, основан на правила.
Предвид ограниченията, пред които са изправени традиционни институции като ООН, се препоръчва БРИКС да се разглежда като потенциален партньор за сътрудничество на все по-фрагментираната международна арена.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.
Web3 гигантът Animoca Brands се готви да излезе на борсата в Ню Йорк, възползвайки се от това, което счита за по-благоприятна за криптовалутите среда под управлението на президента Доналд Тръмп.
Появи се еуфория около предполагаемото пускане на меме монета от Truth Social, след като вайръл публикация предизвика хайп в меме средите.
Aave, един от водещите протоколи в децентрализираните финанси, достигна нов етап, като вече има над $40 милиарда в депозити на своите кредитни пазари.