Изминалата година се оказа трудна за голяма част от Уолстрийт, белязана от забавяне на сключването на сделки, значителни съкращения на работни места и намаляване на бонусите.
По данни на Dealogic до средата на декември приходите от инвестиционно банкиране се очертават да бъдат най-ниските от 2013 г. насам, което я прави най-лошата година по някои показатели от десетилетие насам.
Известни финансови институции, като Goldman Sachs, Citigroup и Morgan Stanley, бяха изправени пред необходимостта от стратегически промени. Главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон имаше за цел да възстанови доверието във фирмата, а главният изпълнителен директор на Citigroup Джейн Фрейзър започна агресивна реорганизация, за да премахне натрупаните от десетилетия излишъци. Новият главен изпълнителен директор на Morgan Stanley, Тед Пик, се опитваше да запълни обувките на своя предшественик, Джеймс Горман.
Въпреки надеждите за подобрение през следващата година, предизвикателствата остават. Икономическият пейзаж трябва да се подобри, а корпоративните лидери трябва да придобият по-голяма сигурност за бъдещето. Уолстрийт залага на потенциалното прекратяване на агресивното затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв, като очаква намаляване на лихвените проценти още през март 2024 г.
Въпреки това съществуват потенциални капани. Ако Федералният резерв се отклони от този очакван график или ако инфлацията се повиши, централната банка може да поддържа по-високи лихвени проценти за продължителен период от време. Друг риск е сценарий, при който лихвените проценти се понижават поради бушуваща рецесия.
Финансовите експерти подчертават зависимостта на финансовите институции от благоприятната икономическа среда, като изтъкват необходимостта от сътрудничество на пазарите през 2024 г.
Сегашният срив, засягащ Уолстрийт, има корени отпреди две години, зараждайки се през 2022 г. след благополучната 2021 г. Предпазливостта на клиентите по отношение на различни фактори, включително тенденциите в лихвените проценти, отношенията между САЩ и Китай и цялостната вътрешна икономика, потисна оптимизма, необходим за публични предлагания, придобивания и увеличаване на дълга.
Очакванията за обрат през 2023 г. бяха подхранвани от очакваните публични предлагания, но смесените резултати на компании като ARM Holdings, Instacart и Klavyio породиха съмнения. Опасенията за по-високи разходи по заеми, продължителни високи лихвени проценти, геополитическо напрежение и страхове от рецесия допълнително засилиха скептицизма.
За първите три тримесечия на 2023 г. таксите от сключване на сделки, първични публични предлагания (IPO) и поемане на облигации общо намаляха с 12.4% в сравнение със същия период на 2022 г. В частта за търговия се наблюдава 6% намаление на приходите от операции с фиксиран доход и акции за същия период. Забележително е, че Bank of America и JPMorgan Chase отчетоха увеличение на печалбата, докато Citi, Morgan Stanley и Goldman Sachs отбелязаха спад.
Ръководителите на банките предвиждат предизвикателно последно тримесечие на годината с по-ниски такси на инвестиционните банкери и различни очаквания за резултатите от търговията.
Citigroup, която е в процес на значителна реорганизация, очаква намаление на приходите от търговия и увеличение на приходите от инвестиционно банкиране за четвъртото тримесечие. Goldman Sachs, исторически лидер в консултирането на сливания и първични публични предлагания, се сблъска с предизвикателства на фона на възстановяването на пазара и отстъплението от потребителското кредитиране.
Въпреки временното съживяване на дейността по IPO, забавянето през октомври поради геополитическите събития и нарастващата доходност на държавните ценни книжа сигнализира за предпазливост сред умните директори. Резултатите на Goldman Sachs за четвъртото тримесечие отразяват приходи от инвестиционно банкиране, които са под тенденцията, и почти непроменена търговия на годишна база.
В перспектива до 2024 г. оптимизмът е предпазливо обоснован от очакванията за по-благоприятен макроикономически фон. Въпреки това несигурността продължава да съществува, което изисква от Уолстрийт да се ориентира внимателно за евентуално възстановяване.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.
Докато Coinbase отброява дните до включването си в S&P 500 на 19 май, главният изпълнителен директор на компанията Брайън Армстронг вече гледа отвъд този важен момент.
С цел да се фокусира по-силно върху дигиталните активи, базираната в Невада GD Culture Group се готви да стартира мащабна стратегия за управление на криптовалути, подкрепена от значителна сделка за продажба на акции на стойност до $300 милиона.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.