След като отхвърли поканата на БРИКС, отправена по време на годишната среща на върха през 2023 г., Китай предприе действия, като спря споразумението за валутен суап на Аржентина на стойност $6.5 милиарда.
Доклади от Yahoo сочат, че това замразяване ще продължи, освен ако новоизбраният президент на Аржентина Хавиер Милей не демонстрира готовност за диалог с Китай.
Аржентина беше сред шестте държави, официално поканени да се присъединят към инициативата за разширяване на алианса. Въпреки че е изправена пред икономически предизвикателства, страната първоначално видя потенциал в това икономическо партньорство. Смяната на ръководството след президентските избори обаче доведе до това, че тези страни отхвърлиха предложението.
Според съобщенията от Пекин са спряли това споразумение с оглед на позицията на новоизбраното правителство, което изрази скептицизъм относно ползите от членството в БРИКС.
Въпреки че китайските власти не направиха официални изявления, Уанг Уенбин, говорител на китайското външно министерство, подчерта ангажимента на Китай да си сътрудничи с Аржентина на основата на равнопоставеност и взаимна изгода.
След встъпването в длъжност на Хавиер Милей Аржентина прояви интерес към евентуално приемане на долара като своя валута. Борейки се в труден финансов период, страната последователно гледа към западните държави. Това доведе до сблъсъци с политиките на БРИКС, които целят да дадат възможност на развиващите се икономики, като същевременно оспорват господството на Запада.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.