Биткойн не се поддаде на сянката на спада от 2022 г., като отбеляза впечатляващ ръст на стойността си от 160% през тази година, добавяйки над $530 милиарда към пазарната си капитализация.
Това неочаквано рали не само съживи водещата криптовалута, но също така разпали отново интереса към целия по-широк крипто пазар.
Тази година се оказа оптимистична не само за Биткойн, но и за цялата крипто сфера, привличайки повишено внимание от страна на институционалните инвеститори. Нека се потопим в ключовите събития, които подхраниха повишаването на стойността на Биткойн и динамиката на по-широкия пазар.
Въпреки постоянния скептицизъм и регулаторните пречки, крипто пазарът преживя изключително съживяване, до голяма степен задвижвано от оптимизма около потенциалното одобрение на Биткойн спот ETF от страна на американските регулатори. Според неотдавнашен доклад, Майкъл Сейлър, съосновател на MicroStrategy Inc. разглежда това одобрение като ключов момент, отварящ нови пътища за масовите инвеститори.
Той подчерта значението на въпросното одобрение, като очаква значително нарастване на търсенето. Той смята, че отсъствието на стабилен и съвместим инвестиционен канал, особено такъв с възможности за висока пропускателна способност, е възпрепятствало приемането от масовия потребител. Очакванията са, че одобрението на спот ETF ще запълни тази празнина, като потенциално ще доведе до рязко нарастване на търсенето на криптовалути. Освен това спекулациите, свързани със халвинг събитието на Биткойн през 2024 г., засилиха настроенията на инвеститорите.
Освен това гъвкавата позиция на Федералния резерв и потиснатата инфлация през тази година засилиха пазарния оптимизъм. Последният доклад на Министерството на търговията на САЩ разкри незначителни месечни и годишни увеличения на основния PCE ценови индекс, изключващ волатилните цени на храните и енергията. Тази тенденция предполага, че Федералният резерв се доближава до инфлационната си цел, ако настоящата траектория се запази.
Обратно, предишните доклади за индекса на потребителските цени (CPI) и индекса на цените на производител (PPI) показаха тенденция към охлаждане на инфлацията в САЩ, което засили очакванията за намаляване на лихвените проценти на Фед през 2024 г.
Предизвикателствата остават
Въпреки че реализира ръст от 160% през годината, крипто пазарът е изправен пред свой собствен набор от предизвикателства. Инциденти като глобата от $4.3 милиарда, наложена на Binance, и правни проблеми около фигури от индустрията като Сам Банкман-Фрийд оставиха трайни последици. Дълбочината на пазара, която е от решаващо значение за обработката на значителни поръчки без големи ценови колебания, намаля, което представлява пречка за безпроблемната търговия.
Metaplanet засили ангажимента си към водещия дигитален актив, като си осигури $21.25 милиона чрез най-новата си емисия на облигации, която е 14-та поредна в серия от капиталови увеличения, свързани с агресивната крипто стратегия на компанията.
Биткойн достигна важен етап в борбата си срещу традиционните финансови индекси, като на 8 май стойността му спрямо S&P 500 достигна рекордно високо ниво от 17.725.
Уважаван крипто анализатор смята, че Биткойн (BTC) може да преживее последно, експлозивно рали, преди да приключи настоящият пазарен цикъл.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.