Наскоро Euronews Business направи анализ на последния доклад за петролния пазар на Международната агенция по енергетика (МАЕ), представен този месец, като подчерта последиците от него за Европа.
Последният доклад на МАЕ за петролния пазар представя оптимистична перспектива за световното търсене през 2023 г., но звучи предупредително: ревизия на търсенето през четвъртото тримесечие в посока надолу с 400,000 барела на ден, като Европа допринася за половината от това намаление. Освен това в доклада се посочва, че очакваният ръст на производството извън ОПЕК е решаващ фактор, който ще повлияе на тенденциите в цените на петрола през 2024 г.
Централно място в доклада заема прогнозираното увеличение на световното търсене на петрол с 2.3 милиона барела на ден, достигайки 101.7 милиона. Това увеличение се дължи на стабилния ръст на производството на петрол в САЩ, което по данни на Администрацията за енергийна информация (EIA) на страната достига 13.24 милиона барела дневно. Освен това забележителните увеличения на производството в страни извън ОПЕК като Гвиана, Бразилия и Иран заедно увеличиха глобалното предлагане с 1.8 милиона барела дневно през 2023 г., което се очаква да нарасне с 1.2 милиона барела дневно през 2024 г.
Русия се сблъска със спад в износа на суров петрол поради санкциите, което доведе до значителен спад на приходите от износ със 17% до $15.2 милиарда през ноември. Въпреки това Русия, избрала доброволно да ограничи износа, все още отчита по-високи приходи от износ на годишна база.
Освен това световните запаси отбелязаха значителен спад, като през октомври намаляха с 19.6 милиона барела, по данни на МАЕ. Търсенето на петрол в Европа изглежда особено слабо, повлияно от широко разпространения спад в производството и промишлеността на целия континент.
МАЕ остава оптимистично настроена по отношение на ръста на световното търсене на петрол през следващата година, но предупреждава за насрещните ветрове, особено в Европа. Икономическите условия доведоха до 23% спад в цените на петрола от края на септември 2023 г. насам. Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) за Еврозоната, който е ключов показател за икономическото здраве, отразява непрекъснат спад на бизнес активността през годината. Германия, най-голямата икономика в Европа, сигнализира за рецесия, докато Франция, втората по големина, забави темповете си повече от очакваното.
В доклада на МАЕ се посочва потенциално намаляване на търсенето на петрол, тъй като се проявяват различни фактори, включително прогнозирано забавяне на растежа от 2.8 милиона барела на ден на годишна база през третото тримесечие на 2023 г. до 1.9 милиона барела на ден през четвъртото тримесечие на 2023 г.
Елементите, които допринасят за това, включват затягане на паричната политика в световен мащаб, цялостно забавяне на икономиката, по-строги разпоредби за ефективност и все по-широко разпространение на електрически превозни средства, които заедно намаляват търсенето на петрол.
2023 г. е важна както за световните, така и за европейските пазари на петрол. Целта на МАЕ е нейният доклад да послужи като подготовка за глобалния икономически пейзаж през следващата година.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.