Русия предприе значителни мерки, като предложи на гражданите големи заеми за закупуване на жилища, с цел да успокои умората от войната и да стимулира икономиката.
Неочаквано този приток на средства предизвика балон на пазара на жилища, което постави непредвидени за мнозина икономически предизвикателства.
Бързото покачване на цените на жилищата, задвижвано от търсенето на дългове и ескалиращата инфлация, разкри сериозни разногласия в ръководството на Русия. От една страна, централната банка се фокусира върху финансовата стабилност, докато Кремъл се стреми да спечели народна подкрепа преди президентските избори през 2024 г.
Президентът Владимир Путин удължи популярната програма за ипотечни кредити, предлагайки преференциални лихвени проценти за семейства с деца, докато управителят на централната банка Елвира Набиулина предупреди за неблагоприятните последици от тези субсидирани програми. В отговор централната банка удвои основния си лихвен процент до 16% с цел да неутрализира икономическото въздействие.
Въпреки историческия скептицизъм към ипотечните кредити в руската култура, правителството въведе субсидирани програми през 2020 г. като помощ при пандемия. Интересът нарасна след действията на Русия в Украйна, което доведе до увеличаване на кредитирането, държавните плащания и ограничените възможности за инвестиции поради санкциите.
Обемът на ипотечните кредити нарасна със 72% тази година, достигайки близо $70 милиарда до октомври, поставяйки нов рекорд. Въпреки това възникват опасения относно устойчивостта на икономическия модел.
Макар че Русия се поддържа срещу санкциите чрез високи приходи от петрол, увеличени военни разходи и финансова помощ за гражданите, икономистите предупреждават за признаци на прегряване. Очакваните разходи за ипотечната програма за следващата година са близо четири пъти по-високи и се оценяват на $5 милиарда, което повдига червени флагове за нестабилност.
Инвестирането в недвижими имоти остава за руснаците хедж срещу високата инфлация, но въпреки това лесното финансиране е раздуло разходите за нови жилища. Това доведе до значителна ценова разлика между новопостроените и препродадените апартаменти, което може да доведе до финансови загуби за новите купувачи в бъдеще.
Икономистите подчертават, че макар просрочията на плащанията да остават ниски, почти половината от новите кредитополучатели отделят 80% или повече от доходите си за обслужване на дълга, което е двойно повече от нивата от предходните години, което поражда опасения за финансово напрежение.
Семействата на войниците, участвали в конфликта, са сред тези, които се възползват от жилищния бум благодарение на значителната държавна подкрепа. Разчитането на тази помощ обаче крие рискове в случай на намаляване на подкрепата, което може да доведе до неизпълнение на ипотечни кредити и банково напрежение.
Въпреки опасенията предстоящите през март избори, на които Путин потвърди кандидатурата си, вероятно ще забавят всякаква незабавна правителствена намеса за затягане на ипотечните регулации. Експертите смятат, че е малко вероятно да се стигне до съществени промени в политиката преди изборите, като се има предвид, че субсидиите продължават да бъдат популярни въпреки неблагоприятните им последици.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.