На 19 декември Ripple Markets Ireland Limited, дъщерно дружество на компанията за крипто плащания Ripple, получи разрешение от Централната банка на Ирландия да функционира като доставчик на услуги за виртуални активи.
Това одобрение предоставя на Ripple възможността да предлага специфични услуги за дигитални активи в Ирландия. То също така подготвя почвата за разширяване на въпросните услуги в цялото Европейско икономическо пространство, след като Регламентът за пазарите на криптоактиви (MiCA) бъде приложен до края на 2024 г., съгласно официалното изявление на компанията.
В очакване на допълнителни необходими разрешения главният съветник на Ripple Стюарт Алдероти по-рано посочи възможността за „паспортизиране“ на европейския лиценз в останалите 27 държави в блока.
Изразявайки задоволство, главният вицепрезидент по стратегическите инициативи на Ripple Ерик ван Милтенбург изтъкна значението на включването на Ripple Markets в списъка на Централната банка на Ирландия с регистрирани доставчици на услуги за виртуални активи.
Ван Милтенбург също така подчерта подкрепящата позиция на Ирландия към индустрията на виртуалните активи, потвърждавайки избора на Ripple за Ирландия като основна база за регулиране в ЕС.
Този ход се разглежда като положителна стъпка напред за индустрията, допринасяща за регулаторната яснота и повишаваща доверието в дигиталните активи, плащанията и финтех.
Привлекателността на Ирландия като център за финтех иновации оказа значително влияние върху създаването на офиса на Ripple в Дъблин през 2022 г. По-рано, през 2018 г., Централната банка на Ирландия създаде иновационен хъб, насърчаващ по-интерактивна среда между финтех компаниите и регулаторните органи.
В момента в регистъра на Централната банка на Ирландия са вписани 11 компании, сред които Payward Ltd. (структурата, която стои зад крипто борсата Kraken), услугата за крипто плащания Moonpay и Zodia Markets – борса за дигитални активи и брокерска платформа, поддържана от Standard Chartered.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.