През последните години институционалният интерес към Биткойн (BTC) значително нарасна, което доведе до появата на множество публично търгувани компании за добив на BTC, които привлякоха големи играчи като BlackRock.
Резултатите на тези компании обаче разкриват значителни пречки, пред които те са изправени занапред. По данни на CompaniesMarketCap сред 17-те компании, опериращи в този сектор, са отчетени колективни загуби в размер на $2.75 милиарда.
Bit Digital се откроява като „най-печелившата“ публично търгувана компания за добив на Биткойн, въпреки че общата ѝ печалба показва значителен дефицит от $28.39 милиона от четвъртото тримесечие на 2022 г. насам. Изненадващо, тази отрицателна цифра я нарежда на върха в сравнение с други компании. Bit Digital може да се похвали с пазарна капитализация от $300 милиона.
Трите най-големи публично търгувани компании за добив на Биткойн – Marathon Digital Holdings, Riot Blockchain и Hut 8 Mining – колективно са претърпели значителни загуби след първичните си публични предлагания, като пазарната им капитализация е съответно $4.85 милиарда, $3.52 милиарда и $2.86 милиарда.
Marathon Digital Holdings натрупа загуби в размер на $380 милиона, Riot Blockchain регистрира загуби в размер на $300 милиона, докато Hut 8 Mining демонстрира сравнително по-високи печалби, макар и отрицателни, в размер на $38.88 милиона.
Пейзажът на добива на Биткойн поставя значителни предизвикателства като бизнес начинание. То функционира в силно конкурентна среда, в която успехът е монополизиран от един-единствен субект, който добива блок приблизително на всеки 10 минути, получавайки възнаграждение под формата на блокови субсидии или такси.
Този бизнес модел обаче е свързан със значителни разходи, които се увеличават с навлизането на повече участници в тази област. Корекцията на трудността на добива изисква по-висока скорост на добив, което увеличава разходите за същия шанс за осигуряване на валиден блок.
Освен това, след като добият и осигурят възнагражденията за блоковете, тези субекти трябва да продадат придобитите BTC, за да покрият разходите си и да изпълнят ангажиментите си. Следователно рентабилността на компаниите за добив на Биткойн е неразривно свързана с цената на актива и повишеното ниво на централизация.
Въпреки това повишената централизация застрашава сигурността на Биткойн и потенциално би могла да повлияе на възприеманата му стойност, създавайки сложно предизвикателство, с което тези дружества трябва да се справят, за да запазят жизнеспособността си.
Изглежда, че крипто пазарът се движи в нова посока, като вниманието се пренасочва от силно спекулативните меме монети към утвърдените мрежи от първи слой.
Крипто пазарът нарасна през 2025 г., като на 7 януари достигна пазарна капитализация от $3.76 трилиона, подхранван от политиките на САЩ в подкрепа на крипто.
Трейдърите на Биткойн (BTC) следят отблизо движенията на пазара, следвайки наблюденията на известния крипто анализатор „DonAlt“ относно текущия ценови диапазон и потенциалните сценарии за пробив.
Goldman Sachs, основен играч в банковата индустрия, разкри значителна експозиция в Биткойн.