По време на 15-ата среща на върха в Йоханесбург по-рано тази година алиансът БРИКС отправи покани към четири арабски държави да се присъединят към неговите редици.
Сред тях бяха Саудитска Арабия, ОАЕ и Египет, а покани бяха отправени и към Иран, Етиопия и Аржентина. Аржентина обаче, под новото председателство на Хавиер Милей, отказа членство в БРИКС, като посочи, че предпочита да не участва в алианса.
БРИКС активно проучва стратегии за намаляване на зависимостта от щатския долар и за отслабване на глобалното му господство. Има спекулации за потенциалното въздействие в различни сектори в САЩ, ако съюза се откаже от използването на долара.
След това разширяване се наблюдава рязко нарастване на интереса от страна на още пет арабски държави, желаещи да се присъединят към БРИКС. Тези държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар, като се застъпват за използването на местните си валути в световната търговия. Петте държави, които изразяват интерес към присъединяване към БРИКС, са Алжир, Бахрейн, Кувейт, Мароко и Палестина.
Освен тези арабски държави посланикът на Южна Африка Анил Сооклал потвърди, че над 20 други държави са изразили официален интерес да станат членове на БРИКС.
Той добави, че страни като Пакистан и Нигерия са сред желаещите да се присъединят към алианса.
Сооклал заяви:
Много държави изразиха официален интерес, а решенията относно членството ще бъдат взети чрез консенсус между външните министри и лидерите.
Той изтъкна усилията на Пакистан да потърси подкрепата на Русия за потенциалното си включване в алианса. В резултат на това БРИКС може да разшири обхвата си в арабския свят, Африка, Азия и глобалния юг. Тази перспектива оказва натиск върху западните държави и САЩ, тъй като един обединен БРИКС може да окаже значително въздействие върху традиционните пазари.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.