В сферата на световната икономика появата на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) е забележителна сила, която променя динамиката.
Тези страни, характеризиращи се с бързоразвиващи се икономики, привлякоха вниманието с усилията си за дедоларизация, като се отдалечиха от доминиращата роля на щатския долар в международната търговия.
БРИКС притежава значителна икономическа мощ, като колективно формира почти една четвърт от световния БВП, който през 2022 г. се оценява на $18.6 трилиона.
Сред тях доминираща роля играе Китай, който допринася за над 70% от растежа на БВП на групата, което се дължи на неговия стабилен икономически растеж.
Значението на Русия в рамките на БРИКС се състои в позицията ѝ на основен световен производител на енергия, особено на нефт и газ. Този принос отговаря на световните енергийни нужди и насърчава енергийното сътрудничество между членовете на БРИКС. Освен това опитът на Русия в секторите на отбраната, космическите и ядрените технологии допринася за технологичния напредък в групата.
Забележително е, че тези държави си сътрудничат за насърчаване на дедоларизацията, като наблягат на използването на националните си валути в търговията. Инициативи като създадената през 2014 г. Нова банка за развитие (НБР) имат за цел да предоставят заеми за инфраструктурни проекти в национални валути, като по този начин оспорват долароцентричната доминация на институции като МВФ и Световната банка.
Прогнозите са, че до 2022 г. вътрешната търговия на БРИКС ще надхвърли $500 милиарда, което показва постепенното отдалечаване от зависимостта от чуждестранните валути, особено от щатския долар. Мерки като споразумения за валутен суап и алтернативни платежни мрежи допълнително улесняват двустранната търговия в национални валути, намалявайки зависимостта от транзакции, деноминирани в долари.
Намаляването на зависимостта от щатския долар има значителни последици, като потенциално изолира БРИКС от валутни колебания, произтичащи от паричната политика на САЩ или от сътресения на световните пазари.
Освен това тези съгласувани усилия поставят под въпрос хегемонията на щатския долар в паричната политика, международната търговия и валутните резерви, като се стремят към по-балансирана световна финансова система.
Макар че пълното оттегляне от господството на долара може да не стане веднага, усилията на БРИКС са съществена стъпка към преструктуриране на силно зависимия от долара международен финансов пейзаж. С течение на времето тези усилия за дедоларизация биха могли да проправят пътя към една по-устойчива и балансирана глобална финансова система.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.