Начало » Други » Европа поема инициативата – задават се нови забрани за износа на руски газ

Европа поема инициативата – задават се нови забрани за износа на руски газ

09.12.2023 11:15 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Европа поема инициативата – задават се нови забрани за износа на руски газ

Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.

Неотдавна Европейският съвет и парламентът постигнаха консенсус по нови разпоредби, които предоставят на държавите – членки на ЕС, правомощието да предприемат действия срещу руски и беларуски субекти, които продължават да внасят руски газ в Европа. Тези действия включват закупуване на капацитет за внос в критични за ЕС терминали и тръбопроводи, въпреки пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.

Очаква се това временно споразумение да получи одобрение и приемане от двете институции, като кулминацията му ще бъде последният законодателен етап преди евродепутатите да гласуват плановете, вероятно през следващата година.

Според Европейския съвет тези предложения дават приоритет на защитата на „жизненоважните интереси в областта на сигурността“ на държавите – членки на ЕС, като същевременно отчитат целите за сигурност на доставките и диверсификация. Ако бъде официално санкционирано, предложеното законодателство ще даде възможност на собствениците на инфраструктура за внос на газ в ЕС да прекъснат връзките си с компаниите, внасящи руски газ, без да бъдат подложени на значителни финансови санкции за нарушаване на договорите.

Освен това тези нови правила имат за цел да проправят пътя за намаляване на последните остатъци от вноса на газ в ЕС от Русия – основен доставчик на газ за Европа преди конфликта в Украйна, започнал през февруари миналата година.

След избухването на конфликта редица държави от ЕС предприеха мерки за намаляване на зависимостта от руския газ. Едновременно с това Москва ограничи доставките по своите газопроводи, като намали за неопределено време потока по газопровода „Северен поток 1“.

Понастоящем ЕС зависи от Русия за около 10% от своя газ, внасян предимно чрез танкери, превозващи втечнен природен газ. Въпреки това някои държави-членки, като Австрия и Унгария, разчитат в голяма степен на руските доставки.

Експертите предполагат, че кризата с доставките на газ в Европа е започнала да се стабилизира след смущенията, причинени от затварянето на руските газопроводи. Рекордно високи нива на съхранение на газ бяха достигнати при навлизането в зимния сезон, а световният пазар очаква нови източници на втечнен природен газ през следващите две години.

Анализаторите на HSBC прогнозират, че при нормални зимни температури газовите хранилища на блока ще останат пълни с над 40% до края на зимата – количество, което е значително над дългосрочната средна стойност. Дори и в случай на два месеца с температури под средните, газовите резерви ще надхвърлят 30% от капацитета си до март 2024 г., което HSBC счита за „достатъчно„.

Банката прогнозира спад на цените на едро на природния газ за Европа до 2026 г. с пускането на нови проекти за втечнен природен газ в САЩ и Катар, които се очаква да увеличат предлагането на пазара.

HSBC прогнозира, че европейският бенчмарк за газ ще бъде средно $13.20 за милион британски термични единици (mBtu) през 2024 г., в сравнение с над $40/mBtu през 2022 г., когато Русия спря доставките на газ за Запада. До 2026 г. европейският газов бенчмарк може да намалее до $10/mBtu, според прогнозите на HSBC.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.