Джейн Фрейзър, главен изпълнителен директор на Citigroup, се присъедини към група на банкови ръководители, които предупреждават за предстоящи трудни времена.
Макар да не очаква рязък спад веднага, тя предвиди предстояща рецесия, както се посочва в подготвеното ѝ изявление, споделено преди годишното изслушване на банковата комисия на Сената относно надзора на Уолстрийт.
Фрейзър посочи различни фактори, сред които устойчивата инфлация в сферата на услугите, ескалиращите нива на дълга, забавянето на глобалния растеж и продължаващите конфликти в Европа и Близкия изток, като потенциални причинители на тази предстояща рецесия.
Данните на Citi съвпадат с правителствените доклади, показващи забележим спад в потребителските разходи. Интересното е, че лицата с най-нисък кредитен рейтинг натрупват най-високите нива на дълг от 2019 г. насам, според Фрейзър.
Брайън Мойнихан, главен изпълнителен директор на Bank of America, се въздържа да изрази своите икономически прогнози в подготвените си коментари. Въпреки това той изтъкна стабилизирането на потребителските разходи по време на интервю за CNBC, което предполага цялостно прилично финансово здраве на потребителите.
Мойнихан също така намекна, че Федералният резерв организира контролиран спад в икономиката – с цел да ограничи инфлацията, без да предизвика значителен скок на безработицата.
Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase, наскоро посъветва американците да се подготвят за предстояща рецесия, като посочи няколко обезпокоителни и инфлационни елемента в настоящата ситуация. Той предупреди, че повишаването на лихвените проценти може да катализира фаза на рецесия.
По време на изслушването в сряда Фрейзър публично засегна разследването на Бюрото за финансова защита на потребителите, което обвини банката в дискриминационни практики спрямо американци от арменски произход при кандидатстване за кредитни карти въз основа на техните фамилни имена. Фрейзър изрази искреното си съжаление и се извини на арменската общност в САЩ, като подчерта коригиращите действия, предприети от Citi за коригиране на ситуацията и предотвратяване на подобни случаи.
Освен Даймън, Фрейзър и Мойнихан, на изслушването в Конгреса ще свидетелстват и изпълнителните директори на Wells Fargo, State Street, BNY Mellon, Goldman Sachs и Morgan Stanley.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.