Начало » Ето защо Чехия и Словакия искат да продължат да използват руски петрол

Ето защо Чехия и Словакия искат да продължат да използват руски петрол

05.12.2023 12:11 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето защо Чехия и Словакия искат да продължат да използват руски петрол

Виктор Орбан категорично се противопоставя на увеличаването на подкрепата на ЕС за Украйна, като настоява за изключване на обсъжданията относно членството на Украйна в ЕС и увеличаването на бюджета от предстоящата среща на върха на лидерите, позовавайки се на очаквания провал.

Заплетеността на санкциите на ЕС срещу Русия се засилва от исканията на Чешката република и Словакия за удължаване на срока за използване на руски петрол. Това изключение, което досега позволяваше на Словакия да продава рафинирани руски петролни продукти, е обект на обсъждане. Словакия и Чешката република твърдят, че прекратяването на това изключение може да предизвика недостиг и повишаване на цените в Централна Европа.

Полша и балтийските държави обаче се противопоставят на това удължаване, като се застъпват за пълно спиране на сътрудничеството между държавите от ЕС и Русия в търговията с петрол, най-вече за да се повлияе на военния бюджет на Русия за операциите в Украйна.

Slovnaft, рафинерията в Братислава, собственост на унгарската група MOL, е изправена пред възможността да спре износа на забранени продукти, ако изключението не бъде удължено.

Служителите на Комисията, участващи в преговорите за пакета от санкции, изразяват увереност, че съпротивата срещу удължаването няма да провали цялостния план. Преминаването от руски тежък суров петрол към по-леки алтернативи от други държави се оказа предизвикателство за Slovnaft, което доведе до закъснения и разходи, надхвърлящи €200 милиона.

Усилията на чешкото правителство да заобиколи зависимостта от петролопровода „Дружба„, като подобри връзката между средиземноморското пристанище и Централна Европа, продължават, но няма да приключат преди следващата година. Междувременно Германия се бори със значителен дефицит в държавния бюджет, утежнен от намалените инвестиции на частния сектор през следващите години.

 

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Злато, криптовалути и Китай – новите дестинации за най-богатите инвеститори в Азия

Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.

15.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Анти-крипто кампанията на Гари Генслер е била с цел политическо оцеляване, според конгресмен

Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.

15.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Standard Chartered си партнира с FalconX за разширяване на достъпа до криптовалутите за институционални клиенти

Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.

15.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Circle очаква своето IPO – крипто стартъпите са си осигурили близо $6 милиарда в инвестиции

Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.

15.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.