Начало » Други » Ето защо Чехия и Словакия искат да продължат да използват руски петрол

Ето защо Чехия и Словакия искат да продължат да използват руски петрол

05.12.2023 12:11 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето защо Чехия и Словакия искат да продължат да използват руски петрол

Виктор Орбан категорично се противопоставя на увеличаването на подкрепата на ЕС за Украйна, като настоява за изключване на обсъжданията относно членството на Украйна в ЕС и увеличаването на бюджета от предстоящата среща на върха на лидерите, позовавайки се на очаквания провал.

Заплетеността на санкциите на ЕС срещу Русия се засилва от исканията на Чешката република и Словакия за удължаване на срока за използване на руски петрол. Това изключение, което досега позволяваше на Словакия да продава рафинирани руски петролни продукти, е обект на обсъждане. Словакия и Чешката република твърдят, че прекратяването на това изключение може да предизвика недостиг и повишаване на цените в Централна Европа.

Полша и балтийските държави обаче се противопоставят на това удължаване, като се застъпват за пълно спиране на сътрудничеството между държавите от ЕС и Русия в търговията с петрол, най-вече за да се повлияе на военния бюджет на Русия за операциите в Украйна.

Slovnaft, рафинерията в Братислава, собственост на унгарската група MOL, е изправена пред възможността да спре износа на забранени продукти, ако изключението не бъде удължено.

Служителите на Комисията, участващи в преговорите за пакета от санкции, изразяват увереност, че съпротивата срещу удължаването няма да провали цялостния план. Преминаването от руски тежък суров петрол към по-леки алтернативи от други държави се оказа предизвикателство за Slovnaft, което доведе до закъснения и разходи, надхвърлящи €200 милиона.

Усилията на чешкото правителство да заобиколи зависимостта от петролопровода „Дружба„, като подобри връзката между средиземноморското пристанище и Централна Европа, продължават, но няма да приключат преди следващата година. Междувременно Германия се бори със значителен дефицит в държавния бюджет, утежнен от намалените инвестиции на частния сектор през следващите години.

 

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.