Начало » Ето коя е новата любима криптовалута на терористичните организации

Ето коя е новата любима криптовалута на терористичните организации

01.12.2023 22:00 2 мин. четене Kostadin Dimitrov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето коя е новата любима криптовалута на терористичните организации

Израел се сблъска с ново предизвикателство в усилията си да ограничи финансирането на подкрепяни от Иран войнствени организации като Хамас и Хизбула. Това предизвикателство идва от бързото разрастване на мрежата за криптовалути Tron.

Tron, изпреварвайки Биткойн по бързина и рентабилност, се превърна в предпочитана платформа за финансови трансфери, свързани с групировки, обозначени като терористични организации от различни държави, включително Израел и САЩ. Няколко експерти в областта на финансовите престъпления и блокчейн разследванията отбелязаха преминаването към Tron, което е видно от увеличените конфискации на Tron портфейли в Израел в сравнение с Биткойн.

Merkle Science, базирана в Ню Йорк компания за анализ на блокчейн, обясни тази промяна с по-бързото време за транзакции, по-ниските такси и стабилността на Tron. Израелските власти, по-конкретно Националното бюро за борба с финансирането на тероризма, са замразили 143 портфейла на Tron между юли 2021 г. и октомври 2023 г., за които се смята, че са свързани с посочени терористични организации или сериозни терористични престъпления.

Забележително е, че насочването към Tron портфейли се увеличи значително тази година, като многобройните конфискации са свързани с групировки като ливанската Хизбула и палестинския Ислямски джихад, съюзник на Хамас, участващ в конфликти с Израел.

Въпреки твърденията за неутралност от страна на представителите на Tron, контролът от страна на Израел се засили след конфискуването на сметки, свързани с базираната в Газа компания за обмен на пари – Dubai Co, за която се смята, че има връзки с Хамас.

Въпреки че засегнатите от тези запори лица отричат каквато и да е връзка с групировките, действията на Израел са част от усилията за пресичане на средства, насочени към тези организации, за които се твърди, че са подкрепяни от Иран.

Въпреки че ирански компании и преди са използвали Tron, за да заобикалят санкциите на САЩ, точната връзка между Tron и тези забранени групи остава трудна за установяване поради присъщата на транзакциите с криптовалута анонимност. Освен това изглежда, че Tether (USDT), стабилна монета, доминира при транзакциите в мрежата на Tron.

Въпреки по-ниската си публична популярност в сравнение с Биткойн, възходът на Tron в улесняването на транзакциите за такива организации се дължи на сравнително по-ниските такси и използването на стабилни монети за запазване на стойността на прехвърляните активи.

Експертите подчертаха, че докато блокчейнът на Биткойн е по-строго наблюдаван, Tron първоначално е минавал под радара, осигурявайки сляпо петно за такива транзакции.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Binance добави пет нови токена към своята VIP платформа

Binance пусна нови опции за кредитиране за нова серия алткойни, като добави Hyperlane, SIGN, Initia, KERNEL и WalletConnect към своята VIP Loan платформа.

30.04.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Съдът в Тексас прекрати опитите за санкции от Министерството на финансите срещу Tornado Cash

Федералният съд в Тексас блокира Министерството на финансите на САЩ да наложи отново санкции срещу Tornado Cash, с което сложи край на дългогодишна правна сага.

30.04.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Акциите на Amazon се повишават преди отчета за първото тримесечие

Amazon предизвика кратка политическа полемика, след като обмисли идеята да покаже на купувачите как митата се отразяват на цените на продуктите – ход, който бързо предизвика остра реакция от страна на екипа на президента Тръмп.

30.04.2025 17:59 1 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ регистрира спад в БВП – предстои ли рецесия?

Американската икономика се сблъска с трудности в началото на 2025 г., отбелязвайки спад от 0.3% на годишна база в БВП, което е в рязък контраст с растежа в края на 2024 г.

30.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.