През ноември инфлацията в Европа спадна значително до 2.4%, което е най-ниското равнище от над две години насам.
Спадът, дължащ се на рязкото понижение на енергийните разходи, донесе облекчение в условията на продължаваща криза с разходите за живот. Въпреки това по-високите лихвени проценти представляват предизвикателство за растежа на икономиката.
Eurostat, статистическата агенция на ЕС, отчете спад на инфлацията за 20-те държави от еврозоната от 2.9% през октомври. Този забележителен спад рязко контрастира с пика от 10.6% през октомври 2022 г. по време на енергийната криза, която натовари домакинствата и бизнеса.
Сегашната стойност на инфлацията се доближава плътно до целта на Европейската централна банка от 2%, което е резултат от последователното повишаване на лихвените проценти от лятото на 2022 г. насам. И все пак това постижение забави икономическия растеж.
Базисната инфлация, изключваща волатилните цени на горивата и храните, спадна до 3.6% този месец от 4.2% през октомври, надминавайки очакванията на анализаторите. Възникват спекулации, че ЕЦБ може да запази лихвените си проценти по време на предстоящото си заседание на 14 декември.
Андрю Кенингам, главен икономист за Европа на Capital Economics, изтъкна предизвикателството пред ЕЦБ да пренебрегне обрата в инфлационните тенденции.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард наблегна на решенията, основани на данни, като обеща да запази лихвените проценти високи, докато не бъдат постигнати инфлационните цели.
Въпреки спада на цените на енергоносителите с 11.5% от ноември 2022 г. насам, опасенията остават поради глобалните конфликти. Цените на хранителните продукти в еврозоната, макар и леко намалени, остават с 6.9% по-високи от тези преди година.
Лагард предупреди да не се празнува преждевременно, особено в Германия, където инфлацията намаля до 2.3% от 3% през октомври. Германия е изправена пред бюджетна криза и икономически предизвикателства, изострени от недостига на енергия вследствие на намалените доставки на руски природен газ.
Икономиката на еврозоната се сблъска със стагнация през тази година, като се сви с 0.1% през тримесечието от юли до септември по данни на Eurostat. OECD прогнозира оскъден растеж от 0.6% за цялата година, който се очаква да нарасне незначително до 0.9% през 2024 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.