Мигел Фернандес Ордонес, бивш управител на централната банка на Испания, изрази мнение за потенциалното въздействие на дигиталната валута на централната банка (CBDC) по време на изслушване в Европейския парламент, посветено на дигиталното евро.
Той изказа предположение, че дигиталното евро потенциално може да предложи по-сигурна алтернатива на банковите депозити, представяйки го като по-сигурен актив, който може да помогне за предотвратяване на банкови кризи или дори за потенциално дерегулиране на банковия сектор.
По време на изслушването, организирано от Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент, Ордонес подчерта предишните икономически кризи, породени от рискови активи като банковите депозити, които той разграничи от истинските пари, посочвайки ги като обещания за връщане на пари.
Според него кризите обикновено възникват, когато тези обещания не могат да бъдат изпълнени, като се застъпи за стабилността, която може да осигури CBDC. Той подчерта стабилността и надеждността на дигиталното евро в сравнение с традиционните банкови депозити.
По време на изслушването обаче бяха изразени опасения относно потенциалния риск CBDC да дестабилизират банковия сектор, като предизвикат мащабно изтегляне на средства от традиционните депозити в полза на CBDC. За да се противодейства на този риск, предложените планове за дигиталното евро в рамките на Европейския съюз включват индивидуални лимити за притежание. Въпреки това както законодателите, така и обществеността отправиха критики във връзка с неприкосновеността на личния живот и други свързани с това опасения.
Ордонес изказа още предположението, че дигиталното евро би могло да доведе до дерегулиране на банковите дейности, което потенциално би повлияло положително на растежа чрез намаляване на силно регулирания характер на банковия сектор. Той спомена, че CBDC, емитирано от Европейската централна банка, може да не изисква елементи като застраховка на депозитите или пруденциални изисквания, което потенциално би насърчило засилената конкуренция в сектора.
Освен това Ордонес изтъкна, че CBDC би могъл да предостави на ЕЦБ по-пряк контрол върху паричната политика, без да разчита на традиционните промени в лихвените проценти, като потенциално отдели паричната политика от опасенията за банковата стабилност. Той засегна и потенциала за истински европейски паричен съюз с въвеждането на цифрово евро, което да го разграничи от сегашната зависимост от физически пари като монети и банкноти.
ЕС все още не е взел решение относно емитирането на дигитално евро, като законодателите признават несигурността относно технологичните аспекти и дали блокчейн технологията ще бъде включена в потенциалната CBDC.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.