Начало » Паричните резерви предизвикват потенциална промяна в стратегията на инвеститорите

Паричните резерви предизвикват потенциална промяна в стратегията на инвеститорите

27.11.2023 6:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Паричните резерви предизвикват потенциална промяна в стратегията на инвеститорите

През ноември финансовите пазари отбелязаха значителен подем както при акциите, така и при облигациите, което до голяма степен се дължи на рекордно високите салда на инвеститорите във фондовете на паричния пазар.

Анализаторите разглеждат това като потенциален признак, че тези пазари може да имат още възможности за растеж. В различни сектори – от технологичните акции до корпоративните дългови книжа с по-нисък рейтинг – се наблюдава подем, подкрепен от положителния доклад за инфлацията, засилващ убеждението, че Федералният резерв може да управлява контролирано икономическо забавяне, без да предизвика тежка рецесия.

През този месец S&P 500 се повиши с 8.7%, а Nasdaq Composite – с 11%, което бе съпроводено със забележителен спад в доходността на 10-годишните държавни облигации. Инвеститорите наляха значителни количества пари в акции и облигационни фондове, като някои борсово търгувани фондове отчетоха исторически седмични притоци.

Едновременно с това в подобни на паричните средства фондове на паричния пазар се държат зашеметяващите $5.7 трилиона, което предизвиква различни мнения за потенциалното им въздействие. Докато някои виждат в това бичи знак, благоприятстващ бъдещи пазарни движения, ако инфлационният сценарий продължи да се подобрява, други твърдят, че тези парични средства може просто да са се прехвърлили от традиционните банкови сметки към по-високодоходните парични пазари, поставяйки под въпрос незабавното им навлизане на пазара.

Пазарните наблюдатели внимателно следят коментарите на ръководителите на Фед, за да получат представа за тяхната позиция по отношение на инфлацията и икономиката. Освен това се очаква предстоящото проучване на потребителското доверие да даде допълнителни насоки за пазара.

Излишъкът от парични средства във фондовете на паричния пазар се разглежда като потенциален конкурент на други инвестиционни активи, особено при лихвени проценти около 5%. И все пак експертите предполагат, че с намаляването на краткосрочните лихвени проценти може да се наблюдава значително пренасочване на тези средства към други активи.

Инвеститорите на дребно особено много се насочиха към паричните средства, търсейки конкурентна доходност, което доведе до значителни парични разпределения в брокерските сметки. Неотдавнашната промяна в инвестиционното поведение обаче показва повратна точка, тъй като инвеститорите започнаха да влагат тези парични резерви в технологични акции, фондове за капиталови индекси и подценени акции с малка пазарна капитализация.

Смята се, че увеличаването на притежаваните средства от фондовете на паричния пазар е повлияло за неотдавнашното нарастване на активи като акциите с малка пазарна капитализация, които реагираха положително на новите прогнози за инфлацията. Въпреки този приток на парични средства прогнозите сочат постепенно, а не внезапно движение на тези фондове към пазара.

Привлекателността на фондовете на паричния пазар в сравнение с банковите сметки, особено със сравнително по-добрата им доходност, подтиква физически лица и институции да преразгледат инвестиционните си стратегии. Вследствие на това експертите не предвиждат незабавно масово напускане на фондовете на паричния пазар.

По същество, макар че рязкото нарастване на тези фондове предполага потенциални пазарни движения, постепенният характер на потенциалното им навлизане на пазара кара експертите да бъдат предпазливи при прогнозирането на непосредствено въздействие.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Централните банки купуват злато, а не Биткойн – Питър Шиф с коментар по темата

Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.

25.05.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Дългогодишната прогноза на Чарлз Хоскинсън за криптовалутите се реализира

Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.

24.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нова страна се присъединява към банката на БРИКС

В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).

24.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

80% от резервациите през Travala се плащат в крипто

Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.

24.05.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.