Репресиите срещу криптовалутите се засилват, като пример за това са неотдавнашните съдебни дела, в които са замесени видни фигури като основателя на FTX Сам Банкман-Фрийд, и предстоящата голяма санкция, с която се сблъсква Binance, основна крипто борса, за разрешаване на криминално разследване от страна на американските власти.
Докладите сочат, че главният изпълнителен директор на Binance, Чанпен Джао, се оттегля от поста си и признава вината си в нарушаване на американските закони за борба с прането на пари.
Крипто пазарите се възстановиха след срива от предходната година, но са далеч от пика си отпреди две години. Също така за момента те изглеждат стабилни като загубите не са големи.
И все пак признаците за значително ново търсене намаляват, което се усложнява от предизвикателствата, пред които са изправени борси като Binance и Coinbase, което поставя под съмнение бъдещето на сектора.
Генезисът на Биткойн, разглеждан като форма на партизанска война срещу западната финансова система, се появи в условията на финансовата криза от 2008 г. Създателят на Биткойн се възползва от обществения гняв към банките, използвайки хитра тактика, за да експлоатират паричната политика и да разкрият присъщите ѝ недостатъци. Създавайки актив с фиксирано предлагане, стойността на Биткойн се покачи от скромното си начало до над колосалните $69,000.
Възходът на криптовалутите съвпадна с десетилетие на парична експанзия, но тъй като сега централните банки се стремят да ограничат инфлацията чрез намаляване на паричното предлагане, спекулативните активи губят привлекателност. Вследствие на това борсите, разчитащи на тези активи, като Binance и Coinbase, са изправени пред обезценяване.
Макар че Binance може да издържи поради неотдавнашните финансови ходове, цялостната траектория на крипто борсите изглежда низходяща.
Затварянето на голяма платформа като Binance няма да означава край на криптовалутите като цяло.
Криптовалутата е децентрализирана концепция и макар Binance да е значителен играч, крипто пазарът е обширен с множество борси, проекти и технологии. Евентуалното затваряне може да предизвика краткосрочни смущения и колебания поради своята значимост, но устойчивостта и децентрализираният характер на криптовалутите намекват, че индустрията вероятно ще се адаптира.
Регулацията и промените в основните платформи могат да повлияят на пазара, но основите на криптовалутите – блокчейн технологията, децентрализираните финанси и иновативните случаи на използване – се простират далеч отвъд всяка отделна структура.
Други борси и децентрализирани платформи вероятно ще запълнят празнината, оставена от Binance. Крипто пространството показа устойчивост и продължава да се развива въпреки предизвикателствата.
Уважаван крипто анализатор смята, че Биткойн (BTC) може да преживее последно, експлозивно рали, преди да приключи настоящият пазарен цикъл.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.