Неотдавнашен доклад на Bloomberg хвърли светлина върху острия недостиг на щатски долари в Африка, което засилва икономическите проблеми в много страни.
При недостиг на твърда валута правителствата прибягват до бартер, девалвация на валутата и търсене на помощ от организации като МВФ, за да стабилизират финансовото си състояние.
Този недостиг оказва значително влияние върху потребителите и местните предприятия, като води до рязко покачване на разходите за внос и последваща инфлация. Например в Нигерия цените на основните лекарства за заболявания като хипертония и диабет са се утроили през последната година. Най-големият търговец на дребно в Зимбабве, OK Zimbabwe, съобщи за намаляване на продажбите поради нарастващите разходи, което кара клиентите да се насочат към неофициалните пазари.
Малави, държава в Югоизточна Африка стана свидетел на драстичен скок в цената на царевицата, основна храна, която се е увеличила повече от два пъти през последната година.
Инвеститорите предпочитат държави, които подобряват доларовата си ликвидност, но избягват тези, които не са в състояние да осигурят достъп до необходимите валути за инвестиции и репатриране на печалби. Африканските валути се представят най-зле в световен мащаб, като са се обезценили с поне 15% спрямо долара.
Въпреки че по-високата вътрешна доходност може да изглежда привлекателна, чуждестранните инвеститори са предпазливи поради опасения за обезценяване на валутата и репатриране на възвръщаемостта. В Замбия например се наблюдава спад на чуждестранните притежания на вътрешен дълг, като те намаляха от 29% в края на 2021 г. до около 22% според последни данни.
Недостигът на долари се отрази особено силно на местните валути, което накара държави като Египет, Нигерия и Ангола да обезценят еврооблигациите си през тази година. Намаленият приток на капитали отслаби валути като шилинга на Кения и квачата на Замбия до исторически ниски нива спрямо долара. Кения е изправена пред значителни плащания по доларови дългове през следващата година, а Замбия в момента е в неизпълнение на задълженията си по еврооблигациите.
Правителствата на Замбия, Мозамбик и Нигерия трябваше да увеличат вътрешните си заеми поради невъзможността да получат достъп до чуждестранно финансиране, което доведе до повишаване на разходите по заемите. От април 2022 г. африканските държави не могат да се възползват от международните пазари на дългов капитал.
Въпреки тези предизвикателства МВФ се намеси, за да помогне на някои държави. Например той разшири финансирането за Кения с $938 милиона, за да подсили резервите преди значителния падеж на еврооблигациите. Този ход намали доходността на някои облигации, въпреки че тя остава забележимо висока.
Страните с по-малки непосредствени нужди от чуждестранна валута стават все по-привлекателни инвестиционни дестинации. Икономистите изтъкват привлекателността на държавите с управляеми дългове, деноминирани в долари, здрави валутни резерви и такива, които вече са извършили значителни валутни корекции.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).