Северна Корея засилва опасенията за потенциална финансова криза в страната, тъй като продължава да затваря няколко от ограничените си посолства по света.
Последното закриване, за което бе съобщено в петък, е свързано със затварянето на севернокорейското посолство в Непал, като това е петата държава, от която Северна Корея се оттегля през последните месеци. Севернокорейското външно министерство обяснява тези закривания с дипломатическо преструктуриране в отговор на променящата се глобална среда и национална дипломатическа политика.
Върховният лидер Ким Чен Ун е одобрил изтеглянето от Непал, Испания, Ангола, Уганда и Хонконг, което оставя дипломатите в недоумение. Южнокорейски експерти предполагат, че тези закривания показват влошаване на финансовото положение на Северна Корея.
Южнокорейското министерство на обединението предполага, че затварянето отразява борбата на Севера да поддържа дипломатически мисии в условията на засилени санкции, което възпрепятства способността му да получава чуждестранна валута.
Северна Корея, която е изправена пред предизвикателствата да изхранва населението си с вътрешни средства, разчита на чуждестранни вноски за облекчаване на глада. Избягали дипломати твърдят, че севернокорейските посолства се финансират предимно чрез незаконни и нелегални дейности, като фалшифициране, трафик на хора и наркотици.
Едновременно с това режимът на Ким Чен Ун активно развива отношенията си с Русия и Китай. Въпреки закриването на посолства в няколко държави, през последните месеци Северна Корея прие дипломатически мисии от Русия и Китай. Това дипломатическо пренареждане съвпада с усилията на Северна Корея да укрепи връзките си с ключови съюзници, вероятно като стратегически отговор на икономическите си предизвикателства.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Правилно – в режим на санкции няма смисъл да издържа ненужна администрация!