През последните 15 години, почти навсякъде преобладаваше мнението, че глобализацията е в упадък. Основен аргумент в подкрепа на това е, че делът на световното производство, представен от търговията, е достигнал своя връх през 2008 г., което съвпада със световната финансова криза, и оттогава не се е възстановил.
Икономистите Шарат Ганапати от университета в Джорджтаун и Уан Фунг Уонг от университета в Орегон обаче въведоха нов показател, който оспорва този разказ. Според техния анализ сега повече стоки пътуват на по-дълги разстояния, отколкото когато и да било преди, което предполага различна перспектива за траекторията на глобализацията.
Традиционният измерител на търговията се основава на доларовата стойност на износа и вноса спрямо световния брутен вътрешен продукт (БВП). Това съотношение нараства от 38% през 1990 г. до 61% през 2008 г., което показва период на значителен ръст на международната търговия.
Докато икономистите обикновено оценяват търговията, използвайки нейната парична стойност, специалистите в областта на транспорта предпочитат „тон-километъра„: общото разстояние, изминато от товара, умножено по общото му тегло. Този показател отчита движението на стоките на различни разстояния и с различно тегло, като дава цялостна представа за търговската дейност.
В неотдавнашна статия Ганапати и Уонг установяват, че докато съотношението на търговията към БВП е достигнало своя връх през 2008 г., тонкилометрите на търговията са се увеличили с 49% – от 55 трилиона през 2008 г. до 82 трилиона през 2019 г. Този ръст изпреварва ръста на глобалния БВП, коригиран спрямо инфлацията, с 18% през същия период.
Тези данни показват, че въпреки спада в паричната стойност на търговията, действителният обем на стоките, пренасяни на по-големи разстояния, е нараснал рязко.
Този очевиден парадокс може да се обясни с намаляването на разходите за тон на превозваните стоки. Това може да се дължи на намаляването на цените на тон стоки или на преминаването към търговия с по-евтини стоки като суровини.
В обобщение, новият показател оспорва схващането за намаляваща глобализация, като показва значително нарастване на обема на стоките, които се транспортират на по-големи разстояния. Това показва, че светът продължава да е силно зависим от глобалната търговия, което е свързано с потенциални уязвимости във веригите за доставки.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.