Наскоро Русия, член на БРИКС, предприе решителни действия на валутните пазари, като извърши значителни валутни транзакции.
Във вторник Централната банка на Русия предприе значителни операции на вътрешния пазар. Това включваше обмен на валута в рамките на секцията на Московската борса, като търговете възлизаха на 0.8 милиарда рубли. Тези трансакции започнаха на 2 ноември 2023 г., като обхванаха понеделник и вторник от тази седмица.
Струва си да се отбележи, че банката използва ресурси от Фонда за национално богатство за извършване на операции в рамките на валутния пазар, както съобщава ТАСС. В докладите от същия източник се подчертаваше, че Русия използва инструменти в китайски юани и рубли за обмен на валута.
Целта на руските инициативи за „купуване“ и „продаване“ е да се поддържат стабилни обеми на търговията с рубли в рамките на валутния пазар. Този стратегически подход е насочен към укрепване на рублата спрямо местните валути, включително валутите на другите страни от БРИКС, особено спрямо щатския долар.
По подобен начин Индия, член на БРИКС, е обвинявана, че активно продава щатски долари на валутния пазар. Според доклади на Reuters Резервната банка на Индия (РБИ) е инструктирала държавна банка да извърши значителни продажби на щатски долари.
Тази директива на РБИ имаше за цел да предотврати по-нататъшния спад на рупията. Забележително е как Индия извърши значителни продажби на щатски долари на валутните пазари, за да стабилизира рупията.
Освен Индия и Китай, и Япония проявиха интерес към смекчаване на възхода на щатския долар. Едновременно с това по-широкият алианс БРИКС полага усилия за намаляване на глобалната зависимост от щатския долар като основна резервна валута.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.