Цените на петрола отбелязаха леко повишение в понеделник, след като водещите износители Саудитска Арабия и Русия потвърдиха ангажимента си да запазят доброволното намаляване на доставките на петрол до края на годината.
Фючърсите на суровия петрол тип „Brent“ се установиха на ниво $85.18 за барел, което представляваше повишение от 0.34%, а американският суров петрол тип „West Texas Intermediate“ поскъпна до $80.82, което представляваше увеличение от 0.4%.
Саудитска Арабия потвърди, че ще поддържа допълнително доброволно намаление от 1 милион барела на ден през декември, като по този начин ще запази добива на ниво около 9 милиона барела на ден. По същия начин Русия обяви допълнително доброволно намаление от 300,000 барела на ден на износа си на суров петрол и нефт до края на декември. Този ход е насочен към свиване на пазарите и засилване на цените.
Според стратег на UBS, Джовани Стауново, съкращенията могат да продължат и през първото тримесечие на 2024 г. поради сезонните спадове в търсенето на петрол, продължаващите икономически тревоги и общата цел на производителите и ОПЕК+ да стабилизират и балансират петролния пазар.
Цените на петрола се възстановиха след спада от 6% на двата бенчмарка през предходната седмица, което се дължеше на отслабването на опасенията за предлагането, породени от напрежението в Близкия изток. По-слабият долар също изигра роля за повишаването на цените на петрола, тъй като намалената стойност на долара засилва търсенето на суровината от страна на притежателите на чуждестранна валута.
Въпреки това цените бяха повлияни от намаляването на пропускателната способност на суровия петрол в китайските и американските рафинерии. Китайските рафинерии свиха дейността си поради намаляващите маржове на печалба и недостига на квоти за износ. Същевременно американските рафинерии за суров петрол се очаква да намалят производството си след период на високи производствени темпове, продиктуван от слабите маржове на бензина и ремонтните дейности.
Главният икономист на Английската централна банка Хю Пил предложи потенциално понижение на лихвените проценти в средата на следващата година, което би могло да стимулира разходите и да засили търсенето на суров петрол.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.