Цените на петрола отбелязаха леко повишение в понеделник, след като водещите износители Саудитска Арабия и Русия потвърдиха ангажимента си да запазят доброволното намаляване на доставките на петрол до края на годината.
Фючърсите на суровия петрол тип „Brent“ се установиха на ниво $85.18 за барел, което представляваше повишение от 0.34%, а американският суров петрол тип „West Texas Intermediate“ поскъпна до $80.82, което представляваше увеличение от 0.4%.
Саудитска Арабия потвърди, че ще поддържа допълнително доброволно намаление от 1 милион барела на ден през декември, като по този начин ще запази добива на ниво около 9 милиона барела на ден. По същия начин Русия обяви допълнително доброволно намаление от 300,000 барела на ден на износа си на суров петрол и нефт до края на декември. Този ход е насочен към свиване на пазарите и засилване на цените.
Според стратег на UBS, Джовани Стауново, съкращенията могат да продължат и през първото тримесечие на 2024 г. поради сезонните спадове в търсенето на петрол, продължаващите икономически тревоги и общата цел на производителите и ОПЕК+ да стабилизират и балансират петролния пазар.
Цените на петрола се възстановиха след спада от 6% на двата бенчмарка през предходната седмица, което се дължеше на отслабването на опасенията за предлагането, породени от напрежението в Близкия изток. По-слабият долар също изигра роля за повишаването на цените на петрола, тъй като намалената стойност на долара засилва търсенето на суровината от страна на притежателите на чуждестранна валута.
Въпреки това цените бяха повлияни от намаляването на пропускателната способност на суровия петрол в китайските и американските рафинерии. Китайските рафинерии свиха дейността си поради намаляващите маржове на печалба и недостига на квоти за износ. Същевременно американските рафинерии за суров петрол се очаква да намалят производството си след период на високи производствени темпове, продиктуван от слабите маржове на бензина и ремонтните дейности.
Главният икономист на Английската централна банка Хю Пил предложи потенциално понижение на лихвените проценти в средата на следващата година, което би могло да стимулира разходите и да засили търсенето на суров петрол.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.